Diksiyonun önemi

Konuşurken duygu ve düşünceleri ifade etmede ses tonunu ayarlama, sözcüklerin doğru vurgulanması, jest ve mimik hareketleri ile desteklenmesi ile ilgili güzel konuşma sanatına diksiyon denir.Mesleki ve özel hayatımızda kendimizi iyi ifade edebilmek, yaptığımız işi iyi ve doğru anlatabilmek, rolümüzü doğru oynayabilmek için diksiyona ihtiyaç duyarız.

Günlük hayatta diksiyonu kullanmamız gerektiği halde özen göstermeyiz ve çoğunlukla radyo, televizyon, tiyatro alanlarında ya da edebiyat alanının da şiir, metin okumalarında sık karşılaşırız.

Diksiyonun önemi her geçen gün artmaktadır. Doğru iletişimin kurulabilmesi için bazı kuralların bilinmesi gerekmektedir. Diksiyon öğrenebilmek için kursa gitmek veya özel ders almak gerekir.Fakat diksiyon uzun bir eğitim süreci, özen ve pratik yapmayı gerektirir. Çevremizde diksiyon sanatının önemini düşünmeyen çok kişi vardır.Halkın karşısına çıkıp konuşmak zorunda olan bazı kimseler, güçlükle hatta başarısız konuşma yaptıkları halde diksiyona önem verip öğrenmeye çalışmazlar.İyi söz söylemek, güzel konuşmak, iyi okumak, iyi iletişim kurabilmek, derdimizi iyi anlatabilmek, anlaşılabilmek için diksiyon çok önemlidir.Başarmak için ilk adım, doğru ve etkili iletişim kurabilmektir. Bunu başarmanın yolu da diksiyondan geçmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.