Dilimizde yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarının kullanmamız gerektiğini ifade eden bir yazı yazınız

Dilimizde yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarının kullanmamız gerektiğini ifade eden bir hikâye ya da yazı yazınız dedi öğretmenimiz. Gerçekten de dilimizde birçok yabancı kelimeler kullandığımızı fark ettim. Birçok insan günlük konuşma dilinde yabancı kelimelere yer veriyor. Hatta öyle ki bu kelimeleri artık dükkanlarımıza ve levhalarımıza koyar olduk.

Sokaklar ve caddelerde yer alan birçok yabancı isimli dükkanlar var. İşin bu kadar büyüdüğünü ancak bugün fark ettim. Dilimizdeki yabancı kelimelerin varlığı dünyada ki en güzel dillerden biri olan Türkçenin yok olmasına neden olmaktadır. Bir toplumun kültür varlıklarından biri olan dili ancak bu şekilde yıpratılabilir ve zamanlar ortadan kaldırılabilirdi. Bizler ise buna dur demek için bu kelimelerin türkçe karşılıklarını kullanmaya özen göstermeliyiz. Çevremizdeki örneklerden bazılarını inceleyelim.

Class oto kuaförü adında bir oto yıkama var mahallemde. Bunun adı halbuki türkçe karşılığına vurduğunuzda sınıf anlamına gelir. Sanırım iş yeri sahibi kalite manasında bunu kullanmayı uygun gördü. Gördüğünüz gibi türkçemizde birçok karşılığı bulunmakta. Bende giderek ödevim gereği bu şekilde yapabileceğini söyledim. (Tabi gülümseyerek beni takmadı)

yabancı kelimeler

Dilimizdeki yabancı kelimelerin yerine türkçe karşılıklarını kullanmalıyız

Başka bir örnek ise sınıf arkadaşlarımın sabahları hello, akşamları good morning gibi ingilizce kelimelere önem vermesiydi. Halbuki bu kelimelerin türkçe karşılıklarını kendileri de biliyorlar. Öğretmenimizin bu konuda verdiği ödevden sonra biraz olsun kullanımları azalmaya başladı gerçi. Kullanan birisi olursa sınıf arkadaşlarımın tümü onu uyarıyor.

İşte bu duyarlığı okul dışında da her alanda göstermeliyiz. Yabancı kelimeleri kullanan kişileri uyarmalı ve türkçe karşılıklarını onlara belirtmemiz gerekir. Ancak bu şekilde türkçemizi koruyabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.