Dilin hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında kompozisyon

Dil insanın iletişimi için en önemli unsur. İnsanların birbiriyle iletişim kurmak için çıkardığı seslerle oluşan konuşma haznesine dil adı verilir. Dil toplumun var oluşundan bugüne insan hayatında önemli rol almaktadır. Günümüzde günde kaç kişi ile dil vasıtasıyla iletişim kurduğunuzu düşünebilirsiniz. Eğer dil olmasaydı hala işaretlerle iletişim kurmak zorunda kalırdık. Buda iletişim güçlüğünü meydana getirip toplumun geri kalmasına neden olurdu.

Oysa dil hızlı ve etkili iletişimin en kolay yoludur. Zira yazarak, çizerek yada işaretlerle birşeyi başkasına anlatmak istediğinizde ne kadar zor ve güç olduğunu görebilirsiniz. Özellikle dilin en iyi tarafı toplumun ortak bir konuşma haznesini kullanması ve herkesin birbiriyle rahatlıkla iletişi kurmasıdır. Günümüzde radyo ve televizyonlar kullanılan ortak dil olan Türkçe yayın yaparak yurdun her yanına aynı anda bilgi aktarabilmektedir. Ortak dil sayesinde her kelime bu dilin konuşulduğu her yerde aynı anlama gelmektedir. Oysa ki çok eskilerden kullanılan işaret dili her yerde aynı anlama gelmiyor ve iletişim konusunda büyük güçlükler ortaya çıkıyordu.
dilin önemi
Bu nedenle dil hayatımızda önemli bir etken olup toplumdaki yeri büyüktür. Dilin birçok çeşidi bulunup yaşandığı coğrafyaya, topluma bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.