dinamometre hangi alanlarda kullanılır

Günümüzde dinamometre hangi alanlarda ve hangi amaçlar için kullanılır bu yazımızda bunları inceleyeceğiz. Daha önceki yazımızda dinamometrenin nasıl yapılacağını öğrenmiştik. Bu kez dinamometre hangi alanlarda kullanılır konusunu işleyeceğiz.

Dinamometre kuvvet ölçüm cihazı olup genellikle yaylı sistemle yapılmıştır. Yayın esnemesi ve gösterge çizelgelerinden faydalanarak dinamometrenin üzerinden uygulanan kuvvet okunur.

Dinamometrenin Kullanım alanları

Özellikle motorlu taşıtların motor gücünün ölçülmesinde dinamometrelerden sıklıkla yararlanılır. Motorların torkunu ve gücünü ölçmek için dinamometre kullanılmaktadır. Günümüzde otomobillerin beygir gücü ve tork değerleri önemli bir unsur olduğu için dinamometreye gereksinim duyulmaktadır. Oldukça maliyetli bir alet olduğu için kullanım alanları oldukça sınırlıdır.

Bu yazımızda dinamometre hangi alanlarda kullanılır sorusuna cevap aradık umarım işinize yarar.

Dinamometre yayı eğer gevşerse dinamometre halla kullanılabilir mi sorusu soruldu

Dinamometre bağlı olduğu yay ile çalışmaktadır. Eğer ki yay gevşerse dinamometre doğru sonuçları göstermez ve kullanılamaz hale gelir. Elbette ki yay gevşek olsa bile ölçüm yapar fakat doğru sonuçları göstermez.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.