Dinimizin anlaşılıp doğru bir şekilde yaşanmasında hadislerin rolü nedir ?

İslam dini Kuran-ı Kerim’in bilgi ışığında yaşanmakta olup bir diğer göstericide hadislerdir. Hadisler Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v’in sözleridir. Bu sözler o günlerde peygamberimize yakın kimseler tarafından not alınmış olup günümüze kadar ulaşmıştır.

Hadisler birçok durum ve konu hakkındaki peygamberimizin görüşlerini yansıtmaktadır. Bu sayede bazı konular hakkında yorum yapamadığımızda hadislerden yararlanırız. İslamın daha iyi anlaşılması ve yaşanmasında hadislerin önemi büyüktür.

Peygamberimiz birçok konuda önemli açıklamalarda bulunmuş ve çeşitli davranışlar sergilenmiştir. Bu davranışları bizim günlük yaşamımızda örnek teşkil edebilir. Örneğin Kuran-ı Kerim’de yer alan birçok bilgi yoruma açıktır. Ancak peygamber efendimiz davranışları ile zaten bu ayet ve sureleri yorumlayarak bizlere sunmuştur. Hadisler islama yabancı kişiler tarafından öğrenildiğinde önemli düşünceler bırakır. Çünkü her hadiste ayrı bir incelik ve zariflik vardır.

Allah’ın elçisi ve temsilcisi peygamberimiz bile davranışlarında çok ince ve hassas olmuştur. Onun hadisleri islamın nasıl yaşanması gerektiği konusunda bize ışık olabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.