dizginsiz dil bela getirir kompozisyon

Dizginsiz dil bela getirir ne kadar güzel bir söz. Şimdi bu sözle ilgili kompozisyon yazacağız. Bir öğrenci arkadaşımızın isteği üzerine dizginsiz dil bela getirir kompozisyon yazısını hazırladık. İnsanın başına ne gelirse zaten dilinden gelir. İster istemez bazen karşımızdakileri kırabiliriz. Söylediklerimizin farkında olmayız ama o sözler karşımızdakini rencide edebilir.

İnsanlar ne söylediğine dikkatli bir şekilde karar vermeli, bin kere düşünüp bir kere söylemelidir. Bir insanın canını yakan sadece fiziksel olaylar değil aynı zamanda can yakıcı sözlerdir. Bazen dostluklarda bile bu durumlar yaşanır. Çok sevdiğiniz değer verdiğiniz arkadaşınızı tek bir sözünüzle kaybedebilirsiniz. Lakin o arkadaşınızı yeniden kazanmak çok zordur.

Hatta söyledikleriniz bazen başınızı belaya bile sokabilir. İnsanlar diline hakim olmalıdır. Belli bir yerden sonra ne söylediğine dikkat etmeli yeri geldiğinde susmasını bilmelidir. Oysa tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır diye boşuna söylememişler. İnsanlar tatlı tatlı konuşsa, karşındakini kırmasa, bin kere düşünüp bir kere konuşsa herşey ne kadar güzel olurdu.

İnsan her dediğini bin kere düşünmeli ve ondan sonra konuşmalıdır ki buna dilin dizginine sahip çıkmakta denir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.