DNA nedir nerede bulunur?

Bu yazımızda DNA hakkında bilgiler bulabilirsiniz. DNA yani Deoksi Ribo Nükleik Asit adıyla da bilinen bir tür Molekül grubunun kısaltılmış ismidir.

DNA’nın çift zincirli ip merdivene benzer Çift zincirli yapıdaki DNA zinciri oldukça uzun bir zincirdir. Bu zincir hücre içindeki özel enzimler ve Proteinler aracılığı ile paketlenir. Uzun bir ipi makaraya düzenli bir şekilde sarıyorsanız, hücrede buna benzer bir mekanizma ile DNA yı paketleyerek çekirdeğinin içine yerleştirir.

DNA her hücrede bulunur. Örnek verecek olursak böbreklerinizin hücrelerinde karaciğerinizin hücrelerinde, kemik hücrelerinizde kısacası vücudunuzdaki her hücrede DNA Molekülü bulunmaktadır.

1869 tarihinde ilk olarak Miescher tarafından hücre çekirdeğinde özel bir madde bulundu ve buna Miescher Nüklein adını verdi. İlerleyen zamanlarda ise nükleit asitlerin iki tipte olduğu anlaşıldı. Birincisi timüsten elde edilmiş olan timonükleik Asit ikincisi ise bira mayalarından elde edilmiş olan zimonükleik asit Timonükleik asit hayvanlar alemine zimonükleik asit ise Bitkiler alemine özgü sayıldı.,

DNA bir organizmanın oluşuma ilişkin bilgileri taşımaktadır. DNA molekülleri, hücre çekirdeğinde bulunurlar ve vücudumuzda bulunan tüm proteinleri oluşumu sırasındaki kodlamış bilgileri içerir. DNA’nın Protein yapma işlemi inanılmayacak derecede kusursuzdur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.