doğadaki tüm maddeler aynı sıcaklıkta donsaydı eriseydi kaynasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu

Eğer doğamızdaki tüm maddeler aynı sıcaklıkta donsaydı, eriseydi ve kaynasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu hiç düşündünüz mü? İlk olarak eğer tüm maddeler aynı sıcaklıkta donsaydı neler olurdu düşünelim. Şöyle düşünelim dondurulmuş halde kullandığımız birçok yiyecek ve içecek bulunur. Bu yiyecekleri dondurarak saklarız ve ihtiyaç anında çıkartıp kullanırız. Eğer herşey aynı sıcaklıkta donsaydı dondurmak için kullandığımız malzemelerde donacak nesneyle birlikte donardı. Mesela bir suyu dondurarak buz elde etmek istiyoruz. Suyu koyduğumuz kap ta suyla birlikte donar bir bütün oluştururdu. Buda kullanmak istediğimizde sıkıntılara neden olabilirdi.

Bir diğer olay ise eğer her madde aynı sıcaklıkta eriseydi ne olurdu? Mesela demiri işlemek için kızgın ateşte eriterek yeni kalıplara dökeriz. Eğer her maddenin erime noktası aynı olsa bir demiri ısıtmak istediğimizde onu tutarken kullandığımız herşey onunla birlikte erirdi. Hatta erime noktasına geldiğimizde biz bile eriyebilirdik.
donsa erise kaynasa
Ya herşey aynı sıcaklıkta kaynasaydı neler olurdu? Annelerimiz yemek yapmak için sıcak su kullanırlar. Suyu kaynatarak yemeklerinde kullanırlar. Bu durumda su kaynatmak istediğimizde içine su koyduğumuz kapta kaynardı. Herşey su ile birlikte kaynayarak buharlaşır ve atmosfere karışırdı. Doğada su döngüsü diye birşey kalmaz doğal olarak tüm canlılık sona erirdi.

Bu yazımızda doğadaki tüm maddeler aynı sıcaklıkta donsaydı eriseydi kaynasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu konusunu işledik

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.