Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

doğal afete uğrayan yerleşim yerlerinde neler yapılabilir?

Doğal afetler günümüzde dünyamızda sıklıkla görülmektedir. Peki doğal afete uğrayan yerleşim yerlerinde neler yapılabilir? Ne gibi önlemler alınabilir bu konuda bir inceleme yazısı yazalım. Doğal afetler deprem, sel, heyelan ve çeşitli doğa olayları sonucu ortaya çıkan yıkıcı ve yok edici etkiye sahip tabiat olaylarıdır.

Ülkemizde özellikle deprem ve sel felaketlerinin yanı sıra kış aylarında çığ gibi doğa olayları da sıkça görülür. Bu gibi olaylar yerleşim yerlerinin yok olmasına kadar ileri boyutta olabilir. Örneğin 1999’da ülkemizde yaşanan Marmara Depreminde birçok şehrimizde binalar yıkıldı büyük can kayıpları oldu. Ülkemize büyük yaralar açsa da bu afet bize bazı derslerde verdi.

İlk olarak bu şehirlerde yapılanmaya daha çok denetim getirildi. Yapılan binaların kalite standartlarına uygunluğu test edildi. Kullanılan malzemelerin önemine dikkat çekildi. Kısacası bizlerin daha güvenli evlerde oturması için türlü koşullar getirildi.

1 Yorum

  1. Aşırı yağışların görüldüğü ve bitki örtüsünün olmadığı alanlarda görülür. Coğrafi yapıda heyelan konusunda önemlidir. Çünkü eğimli araziler heyelan riski taşır

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.