Doğal Afetler

Doğal afetlere karşı nasıl önlemler alırız?

Yangın, sel, deprem gibi doğal afetler insan hayatında her zaman yer alır. Bizler ise bu afetlerden korunmak için çeşitli önlemler alırız. Örneğin depremden korunmak için evlerimizde deprem anında nereye saklanacağımızı önceden belirleriz. Herhangi kötü bir durumda hayatta kalmak için deprem çantası bulundururuz.

Sel ve su baskını gibi doğal afetlerden korunmak içinse evlerimizi dere yataklarından uzak yerlere yaparız. Böylece kendimizi koruruz. Türlü doğal afetlerden korunmak için alınan önlemler farklılık göstermektedir.

Ülkemizde ve diğer ülkelerde, doğal afetlere karşı alınan önlemler arasındaki benzerlikler nelerdir?

Dünyanın her yerinde insanlar doğal afetlerden korunmak için çeşitli önlemler alırlar. Doğal afetlerin oluşumuyla meydana gelebilecek tehlikeler belli olduğundan alınan önlemlerde dünyanın her yerinde benzerdir. Örneğin doğal afetler sonrasında topluma yardımcı olması için her ülkenin arama kurtarma ekipleri bulunur.

Çalışma Kitabı

afet Ülkemizde doğal afetlere karşı alınan önlemler nelerdir?

Doğal afetler sonrasında yardımcı olunması ve hayatların kurtarılması için AKUT, KIZILAY gibi kurumlar dayanışma içinde çalışırlar. Yaşanan doğal afetlerden korunmak için dere yataklarına uzak yerlere evlerimizi yapmak, doğaya erozyonu önlemek için ağaç dikmek ve dere yataklarının temiz tutulması gibi çeşitli önlemler alırız.

Başka ülkelerde doğal afetlere karşı alınan önlemler nelerdir?

Başka ülkelerde bizler gibi doğal afetler sonrasında yardımcı olacak kurum ve kuruluşlar oluşturmuştur. Deprem tatbikatları, çevreye ağaç dikmek ve dere yataklarının temiz tutulması bizim gibi onlar tarafından da alınan önlemlerdendir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.