Doğal Afetlerden Nasıl Korunuruz?

Akut hakkında bilgi toplayınız

AKUT mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren bir dernektir.

Resimdeki çocuk, deprem ve sel gibi doğa olaylarından korunma konusunda neler düşünüyor?

Resmi incelediğimde çocuğun bu doğal afetlerden korunmak için kendince önlemler aldığını görüyorum. Toprak kayması yani erozyonu engellemek için yamaçların ağaçlandırıldığını, deprem esnasında evdeki eşyaların üzerimize devrilmesini engellemek için duvarlara sabitlendiğini, herhangi bir afet anında sınıfta dizlerimiz üzerine çöküp başımızı ellerimiz arasına alarak güvenli bir yere sığınarak kendimizi korumamız gerektiğini düşünüyor.

Siz hangi doğal afetten korunmayla ilgili nasıl bir resimle düşüncelerinizi açıklamak isterdiniz?

Ben yapacağım resim ile sel felaketinden korunmak ve zararlarını azaltmak için alabileceğimiz önlemlere dikkat çekerdim. Evlerin dere yataklarına değil yüksek tepelere yapıldığını ve selden bu şekilde korunduğunu bu resimde gösterirdim.

Doğal afetlerden korunmak için önceki sınıflardan ve ünitelerden neler hatırlıyorsunuz?

Doğal afetlerden korunmak ve zararlarını en aza indirmek insanın elindedir. Geçmişte gördüğümüz derslerde doğal afetlerin doğada meydana gelen olaylar ile olduğunu ancak bunda insanın da etkisi olduğunu öğrenmiştik. Bu nedenle bu etkileri azaltacak ve doğal afetleri önleyecek önlemleri alabiliriz.

Bu konuda neler yapabileceğinizi düşününüz. Başka ne gibi çözüm yolları önerebilirsiniz?

Yerleşim alanlarını yüksek kesimlere ve sağlam zemin üzerine kurmak doğal afetlerden bizlerin korunmasını sağlar. Yerleşim yerlerinin su ve dere yataklarına uzak kesimlerde kurduğumuzda, bu alanları temiz tuttuğumuzda sel baskınlarını önleyebiliriz. Depremden korunmak için ise sağlam binalar yapmalı ve deprem sırasında / sonrasında nasıl davranılması gerektiğini öğrenmeliyiz.

Doğa olaylarının zararlı etkilerinden nasıl korunabileceğinizi araştırınız

İnsanlar doğaya zarar vermeyi bırakıp sağlıklı yerleşim, doğa dostu ürünler kullandığında birçok doğal felaketin önüne geçebilir. Yine de biz deprem gibi doğal olaylara karşı önlem almak ve kaybımızı en aza indirmek için tatbikatlar yapmalı ve hazırlıklı olmalıyız.

Depremin zararlı etkilerini azaltmak ve zararlarından korunmak için önerebileceğiniz çözüm yollarını yazınız

Depremin zararlı etkilerinden korunmak veya azaltmak için birçok önlem biliniyor. Ancak benim de bu konuda birçok önerim var. Bu öneriler ise şu şekilde;

-Deprem sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği insanlara öğretilmelidir.
-Deprem tatbikatları ile her zaman hazırlıklı olmalıyız.
-Depremde hayatta kalmamızı sağlayacak deprem çantası yapmalıyız.
-Yerleşim yerleri sağlam zeminler üzerine kurulmalıdır.

Sellerin etkilerini azaltmak ve zararlarından korunmak için önerebileceğiniz çözüm yollarını yazınız

Sellerin etkileri zaman zaman yıkıcı boyutlara ulaşmaktadır. Can kayıplarına neden olduğu gibi büyük maddi hasarları da oluşturmaktadır. Bu nedenle bazı önlemleri almamız gerekiyor. Benim önereceğim çözüm yolları ise şu şekilde.

-Dere yatakları her zaman temiz tutulmalıdır.
-Yerleşim alanları yüksek kesimlere kurulmalı asla dere kenarlarına kurulmamalıdır.
-Selin önlenmesi için dereler setler kurulmalıdır.
-Selin etkileri konusunda toplum bilinçlendirilmelidir.

Bu ödevi yapan arkadaşlar bir sonraki ödevleri olan Temada Geçen Kavramlar konusuna buradan ulaşabilirler. Temada Geçen Kavramlar Bir önceki ödevleri olan Karşılıklı Bağımlılık teması soru ve cevaplarına buradan ulaşabilirler. Karşılıklı Bağımlılık

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.