Doğal Afetlere Hazırız

Doğal afetler insan yaşamını nasıl etkiler? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Doğal afetler insan yaşamı ile doğrudan etkileşim içindedir. Başımıza gelebilecek doğal afetler nedeniyle yaşamımız sekteye uğrar. Maddi ve manevi sorunlar yaşarız.

Doğal afetlerden birini seçiniz. Bu doğal afetin zararlı etkilerinden korunabilmek için çözüm yolları üretiniz. Ürettiğiniz çözüm yollarını arkadaşlarınızla paylaşınız.

Doğal afetlerden sel riskini seçtim. Bu afetten korunabilmek için yapmamız gerekenler ise şunlardır;

  • Evlerimizi dere yataklarından uzak yerlere yapmalıyız.
  • Dere yataklarını temiz tutmalıyız.
  • Su kaynaklarını korumalı ve onların yapısını değiştirmemeliyiz.

ÇALIŞALIM

Aşağıdaki resimlerde, ülkemizde yaşanan doğal afetlerden örnekler verilmiştir. Bu doğal afetlerin zararlı etkilerini azaltmak ve bu etkilerden korunmak için belirlediğiniz çözüm önerilerinizi resimlerin altındaki bölüme yazınız.

Deprem: Sağlam binalar yapmalı, deprem esnasında nasıl davranacağımızı öğrenmeliyiz. Deprem çantası hazırlamalıyız.

Sel: Sel baskınlarını önlemek için alt yapı sistemlerini temiz tutmalı, dere yataklarının bakımlarını yapmalıyız. Evlerimizi yüksek yerlere kurmalıyız.

Yangın: Yangından korunmak için yangın esnasında nasıl davranılması gerektiğini öğrenmeliyiz. Yangın anında yapılması gerekenleri önceden bilmeliyiz.

Çığ: Çığ felaketinden korunmak için bu bölgelerden uzak yerlerde bulunmalıyız. Arazinin ağçlandırılmasına ve yerleşim yeri olarak kullanılmamasına dikkat etmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.