Doğal afetlerin toplum üzerindeki etkileri nelerdir

Doğal afetler toplumlar üzerinde derin ve kalıcı etkiler bırakmaktadırlar. Bu afetlerde birçok can ve mal kayıpları meydana geldiği için o bölgede yaşayan insanlarda uzun yıllar izleri kalır. Örnek vermek gerekirse 17 Ağustos depremi bir doğal afet türüdür.

Bu depremde birçok insanımız yaşamını yitirmiş ve büyük oranda maddi hasar meydana gelmiştir. O bölgede yaşayan ve bu yıkıma şahit olan insanlar bunun etkilerini hala yaşamaktadırlar. Depremin korkutucu sarsıntısı, uğultusu ve insanların yardım çığlıkları hala dün gibi akıllardadır.

sel felakatine karşı alınabilecek önlemler


Bu olayı yaşayan bir birey sürekli panik halinde olabilir. Yaşadığı derin olay nedeniyle kalıcı izleri kalmıştır. En küçük bir sarsıntıda o günü yaşar ve kendini korumaya çalışmıştır. Kurtulanlar evlerinden dışarıya çıktıklarında karşılaştıkları manzara nedeniyle psikolojik desteğe ihtiyaç duymuşlardır.

Doğal afetler sadece depremden ibaret değildir. Örneğin sel felaketide bir doğal afet türü olup bu felaketi yaşayan kimseler aşırı yağışlardan ve nehirlerden korkmaktadırlar. Yaşadığımız her doğal afet bizlerde derin izler bırakırlar. Bu nedenle bazen psikolojik desteğe ihtiyacımız olabilir.

(8) Yorum

  1. Deprem yaşayan bir kişi tehlikeli eşyaları duvarla sabitlemeli ve ev için kullanılan malzemeler sağlam ve kaliteli olmalıdır ve deprem çantası hazırlamalıdır👍💟💞

  2. Doğal afetlerden etkilenmeyen bir toplum söz konusu bile olamaz. Çünkü doğal afetler yıkıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

  3. Doğal afetleri yaşayan insanlar yaşadıkları o anı hayatları boyunca unutamayacaklar çünkü onlar çok ağır bir süreç atlattılar. Yani kısaca doğal afetler insanlar üzerinde bir çok etki bırakıyor. Bu etkilerden bazıları fiziksel bazıları psikolojik olabiliyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.