Doğal afetlerin zararlarını azaltmak için neler yapmalıyız

Doğal afetler hayatımızda var olan yaşanılan gerçeklerdir. Bu nedenle bu afetlere sürekli hazır olmak ve zararlarını azaltmak için hazırlıklı olmamız gerekir. Doğal afetlerin zararlarını azaltmak için neler yapılabilir gelin birlikte inceleyelim.

Doğal afetlerden korunmak için bunlara neden olan unsurları engellememiz gerekir. Örnek vermek gerekirse yangın bir doğal afet türüdür. Bu nedenle ormanlık alanlarda ateş yakmak yada evin içinde yad dışarıda çocukların ulaşabileceği yerlere çakmak bırakmak bu durumlara neden olabilir.

Sel ve su baskınlarına değinecek olursak bunu engellemek adına yerleşim yerleri dere yataklarına uzak alanlara kurulmalıdır. Ayrıca bu dere yatakları sürekli temiz tutulmalı ki aşırı yağışlarda sel ve su baskınları önlenebilsin.

Deprem en çok can ve mal kaybının yaşandığı doğal afet türüdür. Deprem konusunda bilinçli olmak ve afet sonrasında bize yardımcı olacak bir afet çantası bulundurmak bu doğal afetin zararlarını azaltabilir.

Bunun gibi birçok doğal felaket türü bulunmaktadır. Hepsi için alınabilecek önlemler farklıdır. Sizler için önemli ve öne çıkanları listeledik. İyi ödevler

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.