Doğal denge içinde canlı türlerinin önemi konulu kompozisyon

Bu günkü yazımızda sizlere doğal denge içinde canlı türlerinin öneminden bahseden kompozisyon yazısını paylaşacağız.

Doğada var olan bütün canlıların hepsinin ayrı bir işlevi vardır. Doğal dengenin bozulması yada varlığını sürdürebilmesi için bu canlılar önemli bir yer tutar.

Canlı türleri içinde en önemli yere sahip olan insanlar doğal dengeyi düzende tutmakla görevli oldukları yerde kimi zaman tahribatlara yol açmaktadırlar. Örneğin deniz kirliliği günümüzde çok önemli bir sorundur. Çevre kirliliği de yine aynı şeklide insanlar tarafından ortaya çıkarılan bir sorundur. Bunun dışında ormanların yok edilmesi doğal dengesinin bozulmasına yol açmaktadır.

Canlı türlerinden özellikle böcekler görevini çok iyi yapmaktadır. Toprağa ekilen bir üründe zararlı böcekleri ve yabani otları ortadan kaldırmak için uğraşan böcekler görevini çok iyi bir şekilde yerine getirmekte doğal dengeyi düzende tutmaya çalışırlar.

Doğal dengeyi sağlamak için yaşayan canlı türlerinin yok olmaması için insanlar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Orman tahribatına, çevre ve deniz kirliliğine sebebiyet vermemelidir. Unutulmamalıdır ki beslenme ,barınma gibi gereksinimlerimizin bir çoğu bu dünyada yaşayan canlı türlerinden sağlanmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.