Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Doğal göller kaça ayrılır

Bu yazımızda doğal göller kaça ayrılır sorusuna cevap veren yazımızı bulabilirsiniz. Kara içlerinde oluşan, deniz ve okyanuslarla bağlantısı olmayan durgun sulara göl denir. Doğal göl ise; tektonik, volkanik, karstik veya doğal setleşmeyle oluşan göllere denir. Bu olaylardan sadece biri yada birkaçı gölün oluşumunda etkili olabilmektedir. Doğal göller oluşumuna göre beşe ayrılır.

untitled

1-Tektonik göller
Yer kabuğu hareketlerinin ( tektonik) etkisiyle çökme, kırılma veya kıvrılma sonucu oluşan çanaklardan suların birikmesiyle oluşur. Ülkemizde büyük göllerin çoğu tektonik oluşumludur ve bu gölle belirli yörelerde toplanmıştır. Örneğin; Manyas (kuş gölü), Ulubat, Tuz gölü, Acıgöl gibi.

2-Vokalnik Göller
Volkan konilerinin tepesinde patlama ile oluşan krater veya kaldera çanaklarında suların birikmesiyle oluşan göllere denir. Nemrut Krater Gölü.

3-Karstik Göller
Kalkerli arazi de çözünme sonucu oluşan çanaklarda suların birikmesiyle oluşan göllerdir. Salda, Suğla, Elmalı gölleri gibi.

4-Buzul Gölleri
Kar ve buz sularının birikmesiyle oluşan göllerdir. Hakkari, Kaçkar, Munzur dağların kuzey yamaçlarında bulunur.

5-Set gölleri
Bir çukurun veya akarsu vadisinin doğal setlerle kapanması sonucu oluşan göllerdir. Van Gölü, Büyük çekmece, Tortum Gölleri gibi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.