Doğal Hayatı Koruma Derneğinin Amacı Nedir?

Doğal hayatı koruma derneği adından da anlaşılacağı gibi doğadaki yaşamın var olduğu gibi müdahale edilmeden devam etmesi amacını taşır. Doğal hayatı koruma derneği 1975 tarihinde İstanbulda kurulmuş olup Türkiyedeki doğal yaşamı korumayı hedeflemiştir.

Kuruluşunun ardından 15 yıl kadar bağımsız olarak faaliyet gösteren Doğal Hayatı Koruma Derneği 15 yılın sonunda Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan kurumların arasına alınmıştır. Doğal Hayatı Koruma Derneği kuruluş amacını “Türkiye’nin olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkına varılması, koruma altına alınması” olarak anlatmaktadır.

Dernek bu hedef doğrultusunda planlar yaparak gerekli kanun ve tasarıların oluşturulması ve uygulanması için çalışmalarda bulunur. Bu tür eylemlerinde her türlü desteği sağlayan kurum ve kuruluş ile işbirliği içinde çalışır.

Ülkemiz sahip olduğu iklim çeşitliliği gereği birçok türde bitki ve canlıyı bünyesinde barındırmaktadır. Doğal hayatı koruma derneği bu zenginliği korunarak devamlılığını sağlamayı hedefler. Örneğin Van kedisi doğal bir çeşit olup ülkemize özgüdür.

Doğal hayatı koruma derneği bu türün devam etmesini ve ülkemizin bir zenginliği olmasını sağlamak için çalışmalarda bulunur. Bunun gibi birçok faaliyette yer alır.

Doğal hayatı koruma derneği kısaca DHKD olarak gösteriliri.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.