Doğal kaynakları neden dikkatli tüketilmesi gerekir?

Doğal kaynaklar sonu olmayan kaynaklar değildir. Bu nedenle doğal kaynakları dikkatli bir şekilde tüketmemiz gerekmektedir. Dünyamızda yer alan doğal kaynakların başında su, petrol, doğal gaz gibi çeşitli kaynaklar gelse de madenlerimiz de bu kaynakların arasında listelenebilir.

İnsanoğlu doğal kaynakların hiç bitmeyeceğini ve sınırsız bir şekilde kullandığımızda birşey olmayacağını düşünmektedir. Oysa gerçek bu değildir. Mesela dünyamızda yer alan petrol günümüzden 40 yıl sonra bitecek kadar bir rezerve sahiptir. Ama insanlar sanki hiç petrol bitmeyecekmiş gibi yerli yersiz petrol tüketmektedir. Hele ki su kaynaklarımız gün geçtikçe azalmakta ve kirlenmektedir. Değişen iklim koşulları ve kirletilen su kaynakları nedeniyle ne yazık ki kullanılabilir su kaynaklarımız hızla azalmaktadır.

Bilinçsiz tarım, yapılanma ve yerleşim yeri oluşturulması nedeniyle yer altı suları kirlenmekte, yer altında bulunan su damarları kurumaktadır. Bu nedenle insanların ilerleyen zamanlarda içilebilir su yüzünden sıkıntı çekeceği aşikardır. Örneğin yabancı bir devlet içilebilir su kaynağı olmadığı için bizim bir nehrimizin suyunu ücreti karşılığında almak istemiştir.

doğal kaynak

Değişen doğa ve eko sistem nedeniyle doğal kaynaklarımızı giderek kaybetmekteyiz. Doğal kaynakların içinde bitki örtüsü ve hayvanlarda görülmektedir. Biz insanlar doğadaki hayvanları hiç bitmeyecekmiş gibi besin olarak tüketmekteyiz. Oysa ki doğada bulunan ve yıllarca yaşamış birçok canlı türü günümüzde yaşamamaktadır.

Doğadaki oksijen kaynağı olan bitki örtüsü çeşitli olaylar ile hızla yok edilmekte ve doğa büyük riske atılmaktadır. Ayrıca su kaynaklarımız enerji üretimi için büyük tahribat içindedir. Bu nedenle insanoğlunu ilerleyen zamanlarda doğal kaynaklarının tükenmesi riski beklemektedir.

1 Yorum

  1. Ben bir proje odevi yapıyorum oyuzden degisik kaynaklar kullanmam lazım .Bu ikinci sitem .devamï icin guzel bir yer bulamadim ama cok guzel
    Bir site.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.