Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Doğal kaynakları neden dikkatli tüketilmesi gerekir?

Doğal kaynaklar sonu olmayan kaynaklar değildir. Bu nedenle doğal kaynakları dikkatli bir şekilde tüketmemiz gerekmektedir. Dünyamızda yer alan doğal kaynakların başında su, petrol, doğal gaz gibi çeşitli kaynaklar gelse de madenlerimiz de bu kaynakların arasında listelenebilir.

İnsanoğlu doğal kaynakların hiç bitmeyeceğini ve sınırsız bir şekilde kullandığımızda birşey olmayacağını düşünmektedir. Oysa gerçek bu değildir. Mesela dünyamızda yer alan petrol günümüzden 40 yıl sonra bitecek kadar bir rezerve sahiptir. Ama insanlar sanki hiç petrol bitmeyecekmiş gibi yerli yersiz petrol tüketmektedir. Hele ki su kaynaklarımız gün geçtikçe azalmakta ve kirlenmektedir. Değişen iklim koşulları ve kirletilen su kaynakları nedeniyle ne yazık ki kullanılabilir su kaynaklarımız hızla azalmaktadır.

Bilinçsiz tarım, yapılanma ve yerleşim yeri oluşturulması nedeniyle yer altı suları kirlenmekte, yer altında bulunan su damarları kurumaktadır. Bu nedenle insanların ilerleyen zamanlarda içilebilir su yüzünden sıkıntı çekeceği aşikardır. Örneğin yabancı bir devlet içilebilir su kaynağı olmadığı için bizim bir nehrimizin suyunu ücreti karşılığında almak istemiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.