Doğal kaynaklarımızın kullanılması konusunda insanların bilgilendirilmesinin önemi

Doğal kaynaklar ne yazık ki hiç tükenmeyecekmiş gibi insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu kaynakların tüketilmesi konusunda insanların bilgilendirilmesine ihtiyaç vardır. Dünyada herşeyin bir sonu olduğu gibi sahip olduğumuz kaynaklarında bir sonu var.

Doğal kaynaklarımızdan suyu inceleyecek olursak sanki insanlar hiçbir zaman susuz kalmayacakmış gibi davranmaktadırlar. Su israfı dünyanın heryerinde görülmektedir. Birçok insan dünyada suya muhtaç yaşarken bizler evlerimizde su israfı yapmaktan hiç çekinmiyoruz. Dünya eskiden sahip olduğu temiz su kaynaklarına bugün sahip değil. Giderek temiz sular azalmakta yer altı su kaynakları yok olmaktadır.

Birgün içecek suya bile muhtaç kalabiliriz. Bugünlerde bile pet şişelerde su alıp içmekteyiz. Eskiden böyle değildi. Çeşmeye ağzımızı dayar kana kana su içerdik.

Bir diğer doğal kaynakta petrol ürünleridir. Yapılan araştırmalara göre dünyada 40 yıl daha yetecek kadar petrol bulunmaktadır. Ama dünyada milyarlarca araç her gün hareket halinde ve hızla petrol tüketmektedir. İnsanlar bunun hiç bitmeyeceğini düşünerek parasınla kendi kaynağını yok etmektedir.

Birçok insan hususi araçlarını lüzumsuz yere kullanmakta ve bu kaynağı tüketmektedir. Aslında toplu taşıma araçlarını kullansak bu petrol bize 40 yıl değil 100 yıl bile yetebilir.

Sonuç olarak insanlar doğal kaynaklarında bir gün bitebileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Ancak bu şekilde kaynaklarımızı koruyup gelecek nesillere aktarma şansına sahip olabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.