Doğru Davranışlar Etkinlikleri

Arkadaşlarınızla oyun oynarken haksızlığa uğradığınızda neler hissedersiniz? Duygularınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Oyun oynarken haksızlığa uğramak beni çok üzer. Çünkü oyun oynasak bile adil olmamız gerekir. Bu nedenle kimse haksızlığa uğramamalıdır. Bir daha oyun oynamak istemeyebiliriz.

Oyunlarına ya da çalışmalarına arkadaş seçerken kız-erkek ayrımı yapan arkadaşlarınız oluyor mu? Onların bu davranışının doğru olduğunu düşünüyor musunuz? Açıklayınız

Benim böyle bir arkadaşım yok. Eğer böyle bir davranış yapan bir arkadaşım olsaydı ona bu yaptığının doğru olmadığını söyler ve uyarırdım.

Farklı fiziksel özelliklerinden dolayı insanlarla dalga geçmek uygun bir davranış mıdır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kesinlikle doğru bir davranış değildir. Bu karşımızdaki insanı üzer. Bunu kimse yapmamalı eğer yapan biri varsa bizim arkadaşımız olmamalıdır.

davranışYaşınızdan dolayı arkadaşlarınız sizi oyuna almasaydı neler hissederdiniz?

Bu olay beni üzebilirdi ama üstünde fazla durmazdım. Çünkü belki de bu oyun bana göre değildir.

Sizden farklı özellikteki kişilere yanlılık içermeyen davranışlarda bulunmanın önemini arkadaşlarınızla tartışarak belirleyiniz.

Yanlı davranışlar sergilemezsek o kişiyle arkadaş olabiliriz. Yanlı davrandığımızda o kişi ya haksızlığa uğrar yada uğrayacağını düşünür ve bizimle dost olmaz.

Arkadaşlarınızın size yanlış davrandığını fark ettiğinizde tepkiniz nasıl olurdu? Neden?

Bu durum beni gerçekten üzerdi ve onlara yaptıklarının yanlış olduğunu söylerdim. Özür dilemeleri halinde yada bu davranışlarını bir daha yapmadıkları takdirde onlarla dostluğumu sürdürürdüm.

ÇALIŞMA KİTABI

Arkadaşlarınızın yanlı olduğunu düşündüğünüz davranışlarına örnek veriniz. Bunların yanlı davranış olduğunu düşünmenizin nedenini açıklayınız.


Yanlı olduğunu düşündüğüm davranışlar
1.Taraf tutması
2.Takım tutması
3.Kız erkek ayrımı

Yanlı davranış olduğunu düşünmemin nedeni
1.Oyun oynarken bazen benim haklı olduğum durumlarda başkalarına hak verebiliyor.
2.Fenerbahçenin yenildiği hafta bile çok iyi oynadığını söylüyor.
3.Oyun oynadığımız zaman kız arkadaşları oyuna katmıyor.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.