Doğru soluk alıp vermenin faydaları

Doğru soluk alıp vermek düzgün bir şekilde solumak vücut sağlığımız için oldukça önemli ve faydalıdır. Vücudumuz yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için oksijene ihtiyaç duyar. Vücuda oksijen soluk alıp vererek alınmaktadır. O kadar hayati öneme sahiptir ki organlar besin olmadan, su olmadan bir kaç gün yaşayabilir fakat oksijen olmadan ancak bir kaç dakika yaşayabilir. Peki biz doğru soluk alıp verebiliyormuyuz?

İstemdışı vücut hareketlerinden biri olan soluk alıp verme ancak vücut kontrolünde düzenlenebilmektedir. Bu nedenle doğru soluk alıp vermeye dikkat etmeliyiz. Doğru bir şekilde soluk alıp vermek adına dik durarak ve burundan derin nefes alarak akciğerlerin tam kapasitede çalışmasını sağlayabiliriz. Nefesi yavaş yavaş ve derin bir şekilde almak vücut canlılığını arttırır. Öyle ki insanoğlunun ömrü yaşadığı güne değil alıp verdiği soluk ölçüsünde belli olur. Çünkü alınan nefes ile canlılık artar yada azalır.

Yanlış bir şekilde soluk alıp verirsek kalp rahatsız olurken sinir sistemi gerilir. İstemdışı hızlı soluk alıp veriyorsak bu akciğer ve kalp hastalıklarının belirtisidir.

Doğru soluk alarak

  1. Vücuda alınan yüksek oksijen sayesinde kanın kalitesi artar.
  2. Kanda besin miktarı artarak organlar iyi bir şekilde beslenir. Kandaki besin ise sindirim sistemlerinin oksijenle birlikte daha iyi çalışmasıyla artar
  3. Alınan yüksek oksijen sinir sisteminin sağlığını düzenler. Vücuda rahatlama gelir.
  4. Cildin yaşlanması yavaşlar
  5. Derin ve yavaş soluk alıp verme kalbin dinlenmesine vücudun rahatlamasına neden olur

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.