Doğru ve Güzel Konuşmanın Topluma Kazandırdıkları

Doğru ve güzel konuşmanın önemine ve kurallarına değineceğimiz bir yazı. Konuşma iki insanın birbirleriyle sesli iletişime geçmesine denir. Farklı kültür ve milletlerde çıkarılan sesler yani konuşulan dil farklılık gösterir. Doğru ve güzel konuşma ise topluma şüphesiz en iyi iletişim özelliğini kazandırır.

Doğru konuşma nedir diyecek olursanız kullanılması gereken kelimelerin cümle içerisinde yer alması ve akıcı cümlelerin oluşturulmasıdır. Mesela bir fincandan bahsederken bu fincanın özelliklerini, rengini ve sapını anlatırsınız. Fincanın özelliklerini anlatırken babanızın arabasından bahsetmek yanlış konuşma anlamına gelir. Çünkü çok alakasızdır.

Güzel konuşma ise kibar ve zarif cümleler oluşturmaktır. Mesajların açık ve net olarak verildiği karşınızdakini incitmeyecek sözlerin söylenmesine güzel konuşma denir. Bu iki konuşma türü toplumda tartışmaların önüne geçerek sorunların iletişimle çözülmesine faydalı olur. Ne yazık ki günümüzde ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir hayli gergin olan insanlar kaba ve yanlış konuşmalar yaparak karşısındakileri tahrik edip kavga çıkmasına neden olmaktadır.

Okumuş yada cahil olsun doğru ve güzel konuşma kuralları bilmeyen biri iletişim eksikliği hisseder.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.