Doku ve organ bağışı ile ilgili kompozisyon

Sizlere bugünkü yazımızda doku ve organ bağışı ile ilgili kompozisyon yazımızdan bahsedeceğiz. Doku ve organ bağışı kişilerin öldükten sonra doku ve organlarının kullanılmasına yani hasta birine nakil yapılması için izin vermesine denir.

Günümüzde organ bağışı yetersizliği çok fazla olduğu için bir çok hasta doku ve organ nakli için sırada beklemektedir. Bu konuda duyarlı vatandaşların eksikliğinden dolayı organ bağışı yapılamadığı için hastalığı ilerlemekte ve dayanamayıp vefat etmektedir.

Doku ve organ bağışında bulunmak için halkımız bu konuda bilinçlendirilmelidir. bu konuyla ilgili televizyon, internet gibi kitle iletişim araçları yoluyla haklımıza seslenilmeli, organ bağışı yapmanın hiç bir sakıncası olmadığını aksine bir çok kişinin eski sağlığına kavuşacağı konusunda inandırılmalıdır.

Doku ve organ bağışı denince insanın vücudundaki bütün organlar akla gelmelidir. Özellikle son yıllarda yapılmaya başlanan yüz nakli de bu duruma en iyi örnekler arasında yer alır. Kişi farklı sebeplerden dolayı kaybettiği suratını yapılan başkasına ait yüz nakli ile kavuşabilmektedir.

Doku ve organ bağışında bulunmanın hiç bir sakıncası yoktur. Bunu sadece kendimiz bilmek yeterli değil bütün herkesin bilmesi için bu konuyla yakından ilgilenmek gerekir.

untitled

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.