Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Dolu ne zaman ve nasıl oluşur ?

Bir yağış türü olan dolu ne zaman ve nasıl oluşur? Dolu yağmasının nedenleri ve gökyüzünde dolu oluşumunun etkileri. Atmosferde bulunan su buharının oldukça yüksek kısımlarda donarak buz taneleri halinde yer yüzüne düşmesine dolu yağışı denir.

Dolu yağışı atmosferde dolaşan su buharlarının ani bir şekilde soğuk havaya maruz kalması sonucu buz tanelerine dönmesiyle meydana gelmektedir. Ayrıca atmosferde oluşan dolular yere düşmeleri esnasında çarptıkları su damlacıklarını da yapılarına katarak hızla büyürler. Aslında atmosferde sıkça dolu oluşumu meydana gelmektedir. Lakin dolu aşağı inerken sıcak havaya maruz kaldığı için yeryüzüne ulaşamaz.

Dolu yağışı genellikle yaz ve bahar aylarında ani gelişen hava durumlarında olur. Önce hızlı gelen rüzgar bu bulutları getirir. Sıcaklık ani bir şekilde düşer. Yağmur damlacıkları donarak dolu şeklinde yağar.

dolu

Peki nasıl oluyor da zaman zaman dolu yağışları meydana gelmektedir? Bazen bulutlar dikine gelişerek dolu yağışlarının sıcak hava bulutlarının içinden geçmesini engeller. Bu durumda dolu hiçbir kütle kaybına uğramadan hatta daha da büyüyerek hızla yer yüzüne ulaşır.

Dolu özellikle tarımsal faaliyetlerde önemli zararlar meydana getirmektedir. Çiftçilikle uğraşan kişiler dolu yağışına karşı bir tür önlemler alırlar. Bu önlemlerin en başında dolu yağışından etkilenen bölgelerde kısa vadeli üretimler yapmak gelmektedir.

Dolu yağışı hem ürünün hemde toprağın büyük zararlar görmesine neden olmaktadır.