Dondurulmuş ve paketlenmiş ürünler alacağımız zaman nelere dikkat etmeliyiz?​

Dondurulmuş gıdalar ve paketlenmiş ürünlerin belirli bir sıcaklıkta saklanması gerekmektedir. Bu gıdaların paketlenmesi veya dondurulmasının temel amacı raf ömrünün uzatılarak sağlıklı bir şekilde saklanmasıdır.

Ancak son tüketim tarihi geçmiş veya uygun koşullarda saklanmayan ürünler insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Hatta bu sonuçlar ölümcül görülebilir.

Özellikle dondurulmuş gıdaların hava almayacak şekilde -21 derece sıcaklıkta saklanmaya uygun olması gerekir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan dondurulmuş gıdaların uygunsuz olarak paketlenmesi gıda zehirlenmelerine neden olabilir.

Et ve tavuk ürünleri gidi gıdalar dondurularak saklanırlar. Sıkça marketten aldığımız bu ürünlerin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için aldığımız ürünlere dikkat etmemiz gerekir.

Dondurulmuş ve paketlenmiş ürünlerde dikkat edilecek noktalar şunlardır;

  • Alış veriş yaparken paketli gıdaların son tüketim tarihlerine ve ambalajlarının sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Donmuş gıdaları alış verişlerimizde en son anda almaya özen göstermeliyiz. Çünkü bu ürünlerin buzları anında çözülmeye başlar. Yeniden dondurmak bozulmasını engellemez.
  • Market alış verişlerinde donmuş gıdaların eve götürülürken saklanması için termal çantalar kullanılmalıdır. Gün içinde tüketilecek donmuş gıdalar için böyle birşeye gerek yoktur.
  • Donmuş gıdaların tekrar çözülüp dondurulmasının önüne geçilmesi için sıcaklık zaman etiketi kullanılmalıdır.
  • Paketlerde yer alan TSE gibi damgaların varlığına önem verilmelidir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.