Dört halife dönemi

Hz.Muhammed (S.A.V) vefat edine Müslümanların başına sırasıyla Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali geçmiştir. İşte bu döneme dört halife dönemi denir.

Hz. Ebubekir Dönemi(632-634)

Hz. Ebubekir döneminde İslamiyet dininden vazgeçen ve zekatlarını ödemeyen topluluklarla uzlaşmalar sağlanmıştır. Yalancı peygamber iddiaları ortadan kaldırılmıştır. İslam orduları Yermük’te Bizans ordusunu mağlup etmiş, Suriye topraklarına kadar olan kısımlar ele geçirilmiştir. Kuran-ı Kerim bu dönemde kitap haline getirilmiştir.634 yılında hastalanması ve ardından vefat etmesi üzerine yerine Hz.Ömer geçmiştir.

Hz. Ömer Dönemi(634-644)

Bu dönem, halife dönemlerinin en parlak ve İslam’ın en yaygın olduğu dönemdir. Suriye ,Filistin gibi birçok toprak ele geçirilmiştir.642 yılında Nihavend savaşları ile İran ele geçirilmiştir. Mısır Müslümanların olmuştur. Kudüs bir kez daha Müslümanların olmuştur. Ayrıca bu dönemde posta örgütlenmesi yapılmıştır. Hz.Ömer’in İranlı biri tarafından şehit edilmesi üzerine yerine Hz.Osman geçmiştir.

Hz.Osman Dönemi(644-656)

Mescid-i Aksa bu dönemde eşle geçirilmiştir. Kıbrıs, Horasan ve Tunus bölgeleri fethedilmiştir. Müslümanlar ile Türkler ilk kez bu dönemde savaşmıştır.656 yılında kuran okurken şehit edilmesi üzerine yerine Hz. ali geçmiştir.

Hz.Ali Dönemi(656-661)

Halifeliğin sebep olduğu 656 yılı Cemel Savaşı ve 657 yılında Sıffın Savaşı gerçekleşmiştir. Hz. Ali’nin de öldürülmesi ile Müslümanlar oldukça karışık zor zamanlar geçirmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.