Dost acı söyler atasözü ile ilgili hikaye

İnsanın gerçek dostu her zaman gerçekleri ona söylemelidir. İşte bu yüzden bu söz bize bu durumu en iyi şekilde anlatır. Dost acı söyler. İstemesekte beğenmesekte aslında olması gereken budur. Bir kimse dostuna gerçeği söylerse o zaman hakiki dosttur. Şimdi dostun acı söylemesi ile ilgili kısa bir hikaye yazalım.

Mustafanın Ayıbı

Mustafa ve İsmet çok yakın iki arkadaştı. Birbirlerini o kadar çok severlerdi ki okulda teneffüslerini birlikte geçirir okul sonraları ise birlikte oynarlardı. Aynı mahallenin iki farklı evinde oturmaları onları bir arada tutuyordu. Birgün yine sokakta futbol oynayan afacanlar yorulduklarında bir köşeye çekilip dinlenmeye başladılar.

Daha sonra İsmet babam bana para vermişti. Markete gidip birşeyler alalım mı dedi. Mustafa biraz çekinerek sen bilirsin dedi ve yola koyuldular. Mahallenin küçük marketi olan Ahmet amca çocukları görünce çok mutlu oldu. Bu ikili mahalleli tarafından çok sevilirdi. Ahmet amca biraz ihtiyarca biriydi. Gülümseyerek çocuklara hoşgeldiniz ufaklıklar ne alacaksınız dedi.

Mustafa iki adet çikolatalı gofret alacağız dedi. Gofretleri alan İsmet yanındaki 5 lirasını Ahmet Amcaya verdi. Ahmet amcanın gözleri pek iyi görmezdi. Gofretler 2 lira tutuyordu fakat o para üstü olarak 4 lira vermişti. İsmet durumu çaktırmayarak hemen parayı cebine attı. Gülerek ve koşarak marketten çıktılar. Hemen gofretin birini Mustafaya verdi. Mustafa durumu farketmişti ve ben yemem o gofreti dedi. İsmet sordu Neden? Ahmet amca bize fazla para verdi. Eğer o parayı iade etmezsen ben bu gofreti yemem dedi. İsmet biraz utanarak tamam dedi. Birlikte markete giderek Ahmet Amcaya durumu anlattılar ve parayı verdiler.

Mustafa çok sevindi ve arkadaşıyla gofreti yedi. İsmete ise ben senin dostunum gerçekleri sana söylemem gerekir. Yapman gereken buydu. Seni şimdi daha çok seviyorum dedi. İkisi de artık çok mutluydu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.