Dostluğun kurulmasında kötülüğü önleyip iyilik yapmanın önemi nedir?

Hayatımızda iyilik en önemli kavramdır. Sosyal bir varlık olan insan hayatında sürekli iyiliklere yer vermelidir ki toplum tarafından kabul edilsin. Hayatımızda hiç ummadığımız kişilerle dostluk kurabiliriz. Çünkü hepimiz insanız ve temelimizde iyilik bulunur.

Eğer birisiyle dost olmak istiyorsanız ona kötülük yapmak yerine iyilik yapmayı deneyin. Bu kişi sizin hiç hoşlanmadığınız ve itici biri bile olsa. O size ne kadar kötü davransa da siz ona iyi yönde bir adım atın. Bu şekilde aranızda bir sıcaklık oluşur ve dost olabilirsiniz.

Peygamber efendimiz Mekke’den müşrikler tarafından hicrete zorlandığında bile onlara beddua etmemiş ve Allah’a onları affetmesi için dua etmiştir. İşte bu davranış dostluğun olmasında iyiliğin önemini gösteren en büyük delildir.

Yaşamımızda eğer birinin başına bir kötülük geleceğini gördüyseniz bunu mutlaka engellemelisiniz. Engellediğinizde bu kişi onu fark ederse emin olun ki sizinle dost olacaktır. İşte bu nedenle iyilik yapmak önemlidir.

İyi bir dost ve kardeşten daha kıymetli birşey yoktur.

Dost ve kardeşler hayata birlikte sarılırlar

dostluk ve kardeşliğin önemi nedir?

Hayatımızda dostlarımıza ve kardeşlerimize her zaman ihtiyaç duyabiliriz. Çünkü onlar bizi karşılıksız destekleyen ve yanımızda olan insanlardır. Okuduğumuz haberde de bunun en güzel örneğin görmekteyiz. Hastalıkta, iyilikte, sağlıkta, kötü günlerimizde her zaman yanımızda olan kişiler bizim gerçek dostlarımız ve kardeşlerimizdir.

Onlar sadece iyi günlerimizde değil kötü günlerimizde de yanımızda olarak bizleri desteklerler. Maddi ve manevi konuda her zaman yardımımıza koşarlar. İşte bu nedenle onlar bizler için önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.