Down sendromlular üreyebilir mi neden?

Down sendromlularda üreyebilirler lakin farklı ülkelere göre değişen yasal yükümlülükleri vardır. Down sendromlu bir annenin bebeğininde down sendromlu olma ihtimali ise %30’dur. Bu kişilerin duygusal olarak daha yoğun olduğu herkesçe bilinir. Aşık olabilirler, flört edebilirler veya evlenebilirler.

Down sendromu olan bireylerin evlilik ile ilgili tek sorunları cinsel eğitimin nasıl verileceği ve olası ihtimalde doğacak çocuğun bu bireyler tarafından nasıl bakılacağı. Down sendromlular ile ilgili en büyük sıkıntı ise yaşamları boyunca aile bireylerinin desteğine ihtiyaç duymalarıdır.

Down sendromu nedir?

İnsanların normalde 21 çift kromozumu bulunur bu hastalığa neden olan olay ise 21. çiftte fazladan bulunan bir kromozomdur. Down sendromu olan kişilerin ilaçla tedavi edilmesi mümkün olmayıp ancak fiziksel eğitimle hastalıktan belirli ölçüde kurtulmaları sağlanır. İlaçla tedavisinin mümkün olmamasının nedeni ise fazladan olan kromozomun herhangi bir müdahale ile kaldırılamayacak olmasıdır.

Bu hastalık geç konuşma ilerleyen dönemde anlama kabiliyetinin gelişememesi gibi sorunlara neden olsa da anne ve babanın yanı sıra çevresinin ilgisiyle büyük ölçüde atlatılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.