Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Doymuş ve doymamış yağ nedir

Modern tıp ve medya bizlere sürekli olarak hayvansal yağların bitkisel yağlara göre daha zararlı olduğunu öne sürmektedirler. Onlara göre hayvansal yağlar kalp ve damar hastalıkları ile kanser riskini artırmaktadır. Bu görüş o kadar etkili olmuştur ki yıllar içerisinde insanlar tüketim alışkanlıklarını bu doğrultuda değiştirmişlerdir. Ülkemizde de eskiden bolca tüketilen tereyağı kuyruk yağı iç yağı ve yemeklerde kullanılan yağlı etler artık neredeyse tüketilmez hale gelmiştir. Konuyu netleştirmek amacıyla doymuş ve doymamış yağ nedir örneklerle açıklayalım.

Doymuş Yağ
Oda sıcaklığında katı olan yağlara doymuş yağ denir. Hayvansal ürünlerde bulunan veya bu ürünlerden yapılan yiyeceklerdeki yağlar bu grup içinde yer alır.Doymuş yağlar yüksek sıcaklıkta ısıtıldığında bile sıvı yağa dönüşmez yapılarını büyük oranda korurlar. Örneğin; tereyağı, kuyruk yağı, margarin gibi.

Doymamış Yağ
Oda sıcaklığında sıvı olan yağa doymamış yağ adı verilir.Doymamış yağlar vücudun gereksinim duyduğu zorunlu yağ asitlerinin en iyi kaynaklarıdır.Bu yağlar oda sıcaklığında sıvı halde kalırken soğukta yada buzdolabına konduğunda yavaşça katılaşabilir. Örneğin; zeytin yağı, fındık, fıstık, kanola, ayçiçek yağı gibi.