Düğünlerle ilgili bildiğiniz inanış ve gelenekler nelerdir

Ülkemizde düğünlerde türlü gelenek ve inanışlar meydana gelmektedir. Her bölgeye ve topluma göre farklılık gösteren düğün gelenekleri ülkemizde bir hayli geniştir. Bu yazımızda düğünlerle ilgili bildiğiniz inanış ve gelenekler nelerdir konusunu inceleyeceğiz.

Düğünlerle ilgili bazı gelenek ve inanışlar

Gelin alma: Bu bir gelenek olup düğün günü öğle saatlerinde kız evinden gelin damat alayı tarafından alınır. Gelin almaya genel olarak ülkemizde damat evi tarafından oluşturulan konvoyla gidilir. Gelin alınmaya gidildiğinde gelinin çeyiz sandığı üzerine kardeşlerinden yada yakın akrabalarından biri oturarak damattan yada damadın ailesinden bahşiş ister. Gelin arabaya bindiğinde ise bu kez kız tarafından genelde genç erkekler gelin arabasının önüne oturarak damat alayına naz eder. Türlü şeyler istenir, bulunmayacak şeyler istenir. Amaç gelini olabildiğince geç salmaktır.

Gelin damat evine geldiğinde ise gelin arabasını kullanan şoför kapıların açılmadığını söyleyerek damattan bahşiş ister. Hatta gelinde arabadan inmeyerek damattan takı yada değerli eşya isteyebilir.

Kına Gecesi: Bu ülkemizde yaygın olarak olan birşeydir. Genelde düğünden bir gün önce kız evinde yada sünnet evinde yapılır. Yakınların, akrabaların ve komşuların katıldığı müzikli ve eğlentili bir gecedir.

Tavuk alma: Bir gelenek olup kına gecesinden sonra geç saatte önce kız evi erkek evine daha sonra erkek evi kız evine tavuk almaya giderler. Bu etkinlikte genelde damadın yakın arkadaşlarından biri gelin kılığına bir bayan yada erkek ise damat kılığına girerek izleyenleri güldürür. Tavuk almaya giden alay gittiği evde naz ederek türlü şeyler ister. Düğünlerimizin en zevkli ve eğlenceli geleneklerindendir.
düğün
Gelinin ayakkabısına isim yazma: Bu bir inanış olup kına gecesi ve tavuk alma gibi etkinliklerde gelin nikahlanmadan önce gelinin ayakkabısı altına yakın arkadaşları isimlerini yazar. Gelin evlendikten sonra bu ayakkabı altından kimlerin isimleri silinirse onların yakında evleneceğine inanılır.

Gelinin çiçek atması: Bu bir inanış olup nikah sonrası gelin kendi çiçeğini arkasını dönerek arkadaşlarına doğru fırlatır. Gelinin çiçeğini yakalayan kişinin kısa zamanda evleneceğine inanılır.

Sizler için düğünlerle ilgili bazı gelenek ve inanışları listeledik umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.