Dümen kırmak, dümen çevirmek sözcüğünün mecaz anlamı

Aslında dümen kırmak ve dümen çevirmek birer deyim olup mecaz anlamda dilimizde sıklıkla kullanılır. Normalde dümen kırman yada çevirmek bir gemi yada teknenin yön verilmesi için kullanılan dümenin çevrilmesi anlamına gelir. Mecaz anlamda kullanılan dümen kırmak ve dümen çevirmek ise insanların başkalarından habersiz olaylar yapması, onların arkasından iş çevirmesi anlamına gelir.

Genelde türkçemizde dümen çevirmek şeklinde sıklıkla kullanılır bu deyim. Ali Tayyipin arkasından dümen çeviriyor cümlesinde Alinin Tayyipin haberi olmadan bazı olaylar içinde olduğu ve bu gelişmelerden onun etkileneceğini düşünürüz. Dümen kırmak ve dümen çevirmek mecaz anlamına örnekler:

Beşiktaş Kasımpaşa maçında ne dümenler dönmüş ne dümenler.
Mustafa Matematik sınavında bir sürü dümen çevirdi.
Yerel seçimlerde garip dümenler çevrildi.
Dümeni kıran yoldan çıktı.
Dümen kırmak artık toplumda normal gibi.

5. Sınıf Türkçe Çalışma kitabı 93. sayfa cevabıdır. Umarım işinize yarar.

dümen kırmak-dümen kullanmak-dümen suyundan gitmek-dümen çevirmek kelimelerinin gerçek-mecaz ve deyim anlamları

Dümen kırmak ne demek, dümen kırmak gerçek anlamı, dümen çevirmek ne demek gerçek anlamı. Dümen kırmak, dümen çevirmek sözcüğünün mecaz anlamı özet hakkında kısa yazı. Dümen kırmak, dümen çevirmek sözcüğünün mecaz anlamı
Dümen kırmak, dümen çevirmek sözcükleri aslen deyimdir. Mecaz anlamları ile Türkçe’de sık sık kullanılan bir deyimdir. Normal anlamı ile dümen kırma veya çevirme kelimeleri gemi, tekne gibi deniz taşıtlarının yönünün değiştirilmesi için kullanılır. Mecaz manası ile ise başkalarının haberi olmadan onların arkasından kişilerin bir takım işler yapmasıdır.
Bu deyimler dilimizde sık sık kullanılmaktadır. Ali, Ahmet’in arkasından dümen çeviriyor dediğimizde Ali, Ahmet’in haberi olmadan, ondan gizli gizli bazı işler yapıyor demektir. Bu deyimlerin mecaz anlamda kullanımları için bazı örnekler verelim;
– Dün yapılan maçta ne dümenler dönmüş bir bilseniz.
– Ahmet Fizik sınavından bir çok dümen çevirdi.
-Yapılan seçimlerde bazı dümenler çevrildiği söyleniyor.
-Dümeni kıran yoldan çıktı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.