Dün, Bugün Yarın Hayatımda Değişiklikler Oluyor Hayat Bilgisi -3

İlk okul Hayat Bilgisi Dersi 3 Sınıflar için “Hayatımda Değişiklikler Oluyor” ünitesi tüm soru ve cevapları. İlk olarak kitaptaki soruları ve daha sonra ise çalışmak kitabında yer alan soruları liste halinde cevapladık ve bunları aşağıda bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken artıya basmak ve sorunun cevabını görmek 🙂

 

 

 

Dün, Bugün, Yarın Ünitesi

Geçen yıla göre büyüyüp geliştiğinizi söyleyebilir misiniz? Bunu neye dayanarak söylersiniz.
Evet, geçen yıldan bu zamana kadar büyüdüğümü ve geliştiğimi fark ettim. Çünkü boyum uzadı ve biraz kilo aldım. Ayrıca kavrama yeteneğimde hızla gelişmektedir.
Büyüyüp geliştiğinizi nasıl açıklarsınız?
Önceki yıllarda yapamayıp şimdi yapabildiğiniz davranışlara örnek veriniz. Eskiden küçük olduğum gerekçesi ile markete yalnız başıma gidemiyordum. Fakat artık büyüdüğümü düşünen ailem buna izin veriyor. Bir başka örnek ise kılık kıyafetlerimi rahatlıkla kendim giyebiliyorum. Eskiden saçımı toplamak için, kıyafet seçimi için annem bana yardımcı olurdu. Artık buna ihtiyaç duymuyorum.
Doğumunuzdan bu güne kadar sizde ne gibi değişimler oldu?
Doğumdan itibaren her çocuk gibi benimde fiziksel bir gelişimim oldu. Zamanla vücudum büyüdü, saçlarım çıktı. İlerleyen dönemde hızla boyun uzadı, kollarım ve ayaklarım kalınlaştı. Tabi ailem öyle anlatıyor. Zamanla öğrenme ve kavrama yeteneğim gelişti. Bu sayede artık öğrenme kabiliyetine sahibim.
Önceden yapamadığınız neleri şimdi yapabiliyorsunuz?
Önceden okula gitmek, markete gitmek gibi olayları kendi başıma değil annemle yapıyordum. Şimdilerde ise okula ve bakkala kendim gidebiliyorum. Birçok dersi ailemin yardımı olmadan yapabiliyorum. Kılık kıyafetlerimi kendim giyiyor ve birçok şeyi yapabiliyorum.
Okul döneminde hangi becerileri elde ettiniz?
Okula gittiğim sürece öğrenme becerimi geliştirdiğimi biliyorum. Çünkü birçok şeyi öğrendim ve çevremdeki soruların cevaplarını buldum. El beceriminde geliştiğine inanıyorum. Çünkü artık eskisi kadar sakar değilim.
Vücudunuzdaki değişiklikleri nasıl gözlemliyorsunuz?
Fiziksel olarak büyüdüğümü ve kilo aldığımı biliyorum. Ayrıca artık sesimin de eskisinden farklı olduğunu hissediyorum. Annem ve babama büyüme süresince bunların olacağını bana sürekli anlatıyorlar.
Zaman içinde fiziksel özelliklerinizde ve becerilerinizdeki değişimleri nasıl açıklayabilirsiniz?
İnsan doğumundan itibaren büyüyen ve gelişen bir varlıktır. Doğadaki tüm canlılar bu şekildedir. Fiziksel olarak büyürler, gelişirler ve öğrenme beceresini edinirler.
Bütün bunlar zamanla büyüyüp gelişmenizle ilgili olabilir mi?
Elbette ki benim büyüyüp gelişmem ile ilgilidir. Çünkü büyüdükçe her şey değişir.
Bu değişmelerle ilgili olarak duygu ve düşünceleriniz nedir?
İlk başlarda büyüyüp gelişmekten biraz korktum. Çünkü fiziksel olarak kendimi farklı hissediyordum. Ama ailemin bana bunların normal olduğunu söylemesi ile daha rahatladım. Fark ettim ki büyüdükçe ve geliştikçe her şeyi daha iyi anlıyor ve öğreniyorum. Bu nedenle daha çok büyümek istiyorum. Annem bana sağlıklı beslenerek, düzenli uyku ile ve spor yaparak daha iyi büyüyebileceğimi söyledi. Bende onun dediklerini yapıyorum. Artık değişimlerden rahatsız olmuyorum. Aksine mutlu oluyorum.

Bu ödevi yapan arkadaşlar sonraki ödevleri olan Dün, Bugün Yarın etkinliği Vatandaşlık Görevlerimiz Etkinliği sorularına buradan ulaşabilirler. Tıkla

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.