dünya haritası üzerinde yurdumuz hangi kıtalar üzerinde bulunur

Öğretmenimiz dünya haritası üzerinde yurdumuzun hangi kıtalar üzerinde bulunduğunu inceleyerek konumunu defterinize yazınız diye ödev verdi. Bende başladım araştırmaya. Dünya haritasına baktığınızda ülkemizin Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir kara parçası olarak yer aldığını görürüz. Ayrıca ülkemiz Güney Doğu Anadolu bölgesi sayesinde Arap yarımadası ile bağlantılı bir haldedir.

Ülkemiz farklı kıtalara olan bağlantıları sonucu çeşitli kültürlere sahiptir. Harita üzerinde Kuzey paralelleri (36-42 ) ile Doğu meridyenleri (26-45 ) arasında bulunmaktadır. Yurdumuzun Asya ve Avrupa kıtalarını birleştirdiği noktada Çanakkale ve İstanbul boğazları yer alır. Bu boğazlar üzerine kurulu köprüler misali yurdumuzda iki kıtayı birbirine bağlamaktadır.

haritada yurdumuz

Yukarıdaki resimdede görmüş olduğunuz gibi yurdumuz aynı bir nehir üzerine kurulmuş köprü gibi Marmara Denizi üzerinden iki kıtayı birbirine bağlamaktadır. Dünya haritasında yurdumuzun Balkanlar, Batı Asya ve Kuzey Arap yarımadası ülkeleri ile komşu olduğunu görürüz. Ayrıca ülkemizin Balkanlarda sayılan Trakya kesmide haritada çok net bir şekilde görülmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.