Dünya konulu biir yazı

Dünya üzerinde canlıların yaşadığı eşsiz bir güzellik ve denge ile yaratılmış bir mucize. Öyle bir sistem üzerine kurulmuş ki bu kürede yaşayan herşey birbirine ve tümüne bağımlı durumda. Eğer biri olmazsa bir diğeri yaşamını sürdüremez kısacası varlığı sona erer. Dünya üzerinde var olan tüm canlılar birşeyleri tüketirken bir başkası için birşeyleri üretmektedir. Örneğin var olan bitkiler oksijen ihtiyacı olan canlıların gereksinimlerini karşılamak için oksijen üretirler. Fakat kendi canlılıklarını devam ettirmek için diğer canlıların doğaya saldıkları karbondioksite ihtiyaç duyarlar.

Eğer ki bitkiler olmasaydı bizler yaşayamazdık. Onların gerek ürettikleri besinler gerekse ürettikleri oksijen ile yaşama tutunmaktayız. Ancak dünyamızda var olan küresel ısınma ve doğa katliamı nedeniyle artık dünyamız canlıların ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamayacak duruma gelmek üzere. İnsanlar doğayı kirleterek eko sistemi bozmakta, atmosfere saldıkları zararlı gazlarla ozon tabakasına zarar vermekte.
dünya
Dünyamızın çevresi atmosfer adı verilen bir gaz bulutu ile çevrilidir. Atmosfer sayesinde yer küre oksijeni doğada tutarken uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı kendisini korumaktadır. Özellikle atmosfer üzerinde yer alan ozon tabakası güneşten gelen zararlı ışınları süzerek tüm canlıları korumaktadır. Aksi halde dünyadaki oksijen uzaya karışır yada uzaydan gelen zararlı cisimler dünyamızı yok edebilirdi.

Böylesine bir güzelliğin üzerinde yaşamak tüm canlılar için büyük bir şans. Bu nedenle dünyamızı korumak ve onunla dost olarak yaşamak bir insani görevdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.