Dünya su günü nedir ve ne zaman kutlanır?

1993 yılında 22 Mart tarihi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Dünya Su günü olarak ilan edilmiştir. Ve her yıl aynı tarihte kutlanmaktadır.

Bu günün asıl amacı ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorunlarına dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması konusunda çeşitli adımlar atılmasını sağlamak ve aynı zamanda insanları teşvik etmek amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturulmuştur.

Birleşmiş Milletler ve üye olan ülkeler bu günü dünyadaki su kaynakları ile ilgili yapılan çalışmaları ödüllendirmek ve Birleşmiş Milletler tavsiyelerini uygulamaya ayırmışlardır.

Her yıl Birleşmiş Milletlerin su alanında çalışmalar yapan farklı bir kuruluşu Dünya Su Günü’ nde yapılacak uluslararası etkinlikleri destekleyip koordine etmektedir.

UN-Water, kurulduğu yıl olan 2003’ten bu yana Dünya Su Günü etkinliklerine öncülük edecek Birleşmiş Milletler kuruluşunu, etkinlik konusunu ve verilecek mesajları belirleme sorumluluğunu da üstlenmektedir.

Her üç yılda bir toplanan ve 2009’da İstanbul’da düzenlenen Dünya Su Konseyi’ nde katılımı artıran Dünya Su Günü, artan su krizini ve sosyal, ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğunun altını çizmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.