Dünya üzerindeki kıtalar

Bu yazımızda Dünya üzerindeki kıtalar hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Dünyamızın yüz ölçümü 510 milyon km2 dir. Bu alanın %29 luk kısmı yani 149 milyon km2 karalarla kaplıdır.

Kıtanın tanımını yapacak olursak. Kendine bağlı adalarla birlikte etrafını denizlerin çevirmiş olduğu büyük kara parçalarına kıta adı verilir.

Dünyada 7 adet kıta bulunmaktadır. Büyükten küçüğe doğru sıralayacak olursak. Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Antarktika, Avrupa ve Okyanusya dır.

Karaların çokluğu nedeniyle Kuzey yarım küre Güney yarım küreye oranla birkaç derece daha sıcaktır. Bunun nedeni ise karalar denizlere oranla hem daha çok hemde daha çabuk ısınır.

Kuzey yarım kürede nüfus daha fazladır. Kuzey yarım küre ılıman kuşakta yer almaktadır. Güney kutbunda bulunan Antarktika kıtasında bilimsel çalışmalar dışında yaşayan bulunmamaktadır.

Kuzey yarım kürenin % 39 luk kısmı, Güney yarım kürenin ise % 19 u karalarla kaplıdır.

Tarih boyunca ortaya çıkan medeniyetler Asya, Afrika, Avrupa kıtalarında geliştiği için bu kıtalara eski dünya kıtaları adı verilir.

Kuzey ve güney Amerika, Okyanusya ve Amerika kıtaları daha yakın yüzyıllarda keşfedilmiş olduğu için yeni dünya kıtaları adı verilmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.