Dünyada görülen iklim çeşitleri

Bugünkü konumuzda dünyada görülen iklim çeşitlerini öğrenelim. Dünyanın her bölgesinde değişik iklim tiplerine rastlamamız mümkündür. Büyük alanlarda oluşan iklim kuşakları mevcuttur.Bu yüzlerce km lik iklim gruplarına makroklima ismi verilmiştir. İklimleri sınıflandıracak olursak Sıcak iklim, ılıman iklim ve soğuk iklim olmak üzere üç gruba ayrılmıştır.

Sıcak iklimler de kendi aralarında gruplara ayrılır. Bunlardan birincisi Ekvatoral iklim, diğeri ise Tropikal iklim, Muson iklimi, Çöl iklimi olarak dörde ayrılmıştır. Ekvatoral iklimde görülen ortalama sıcaklık 25 derecenin üzerindedir. Tropikal iklimde ise sıcaklık ortalaması 20 derece civarındadır. Muson ikliminde ise bu rakam 10 derecenin üzerindedir.

iklim-kusaklari

Ilıman iklimler ise Akdeniz iklimi, Okyanusal iklim, Karasal iklim, Step iklimi ( yarı kurak iklim ) olmak üzere dörde ayrılır. Okyanusal iklimde en çok yağış sonbaharda en az yağış ise ilk baharda yağar. Yıllık yağış oranı 1500 mm civarlarındadır. Genel olarak her mevsimi yağışlı geçer.

Soğuk iklimler Tundra iklimi, Kutup iklimi olmak üzere iki çeşittir. Tundra ikliminde en sıcak mevsimde bile sıcaklık 10 dereceyi geçmez. Genelde toprak buzullarla kaplıdır. Kutup ikliminde ise sıcaklık genelde 0 derece altındadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.