dünyadaki en büyük 5 gölün kısaca özellikleri

Dünyanın en büyük beş gölünü araştırma ödevim var. Araştırıp bu beş gölün özelliklerini sizler için hazırladım. Dünyadaki 5 büyük göl sırasıyla Hazar, Superior, Victoria, Huron ve Michigan gölüdür. Şimdi bu göllerin özelliklerini geniş olarak inceleyelim.

Hazar Gölü: Çevresini 5 ülke sarmış durumdadır. Bu ülkeler İran, Azerbaycan, Rusya, Türkmenistan ve Kazakistandır. Dünyanın en büyük gölüdür. 371 bin kilometrekare büyüklüğündeki bu gölün derinliği ise 185 metredir. Dünyanın tek tuzlu su gölü olması nedeniyle Hazar denizi olarakta adlandırılır.

Superior Gölü: Kanada ve Amerika arasında yer alan büyük göllerden biridir. 82414 kilometrekare büyüklüğündeki bu göl 160 metre derinliğinde olup kış aylarında tamamen buzla kaplanır. Buzla kaplanmasının nedeni ise oldukça Kuzeyde olması ve Kuzey Kutup ikliminden etkilenmesidir.

Victoria Gölü: Afrikanın doğu yakasında yer alan bu göl dünyanın en büyük tatlı su gölüdür. Gölün çevresinde Tanzanya, Uganda ve Kenya devletleri yer alır. Afrikanın en devasa gölü olup ünlü Nil nehri bu gölden doğmuştur. 69 bin kilometrekarelik bir büyüklüğe sahip olan göl 87 metre derinliğindedir.

Huron Gölü: Amerikanın kuzeyinde yer alan bu göl adını bu coğrafyada yaşayan Huron kabilesinden almıştır. 60 bin kilometrekare büyüklüğündeki gölün derinliği 226 metre olup dünyadaki en derin göllerden biridir.

Michigan Gölü: Kuzey Amerikada yer alıp Huron gölü ile bağlantılıdır. 58 bin kilometrekare büyüklüğünde olup 282 metre derinliğindedir. Bu gölde dünyanın en derin göllerinden biridir.

Dünyanın en büyük 5 gölünü sizin için araştırıp özelliklerini yazdık. Aşağıda bu göllerin resimlerini görebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.