Evren ve Dünyamız 3-5-6. Etkinlik

4. Sınıflar için Türkçe dersinde yer alan Evren ve Dünyamız ünitesinin 3. Etkinliklik soru ve çözümleri

Soruların cevaplarını şimdi inceleyelim.

Evren, nelerden oluşmaktadır?

Evren milyarlarca gezegen, boşluk ve yıldızdan oluşmaktadır. Dünyamız, ay, güneş evreni oluşturan küçük bir parçadır.

Evren, nasıl oluşmuştur?

Uzay bilimcileri evrenin bir noktada yoğunlaştığını ve bir süre sonra patlayarak çevreye saçıldığını söylüyor. Evren bu şekilde oluşmuş ve hala genişlemeye devam ediyor.

Dünya hangi galaksi içinde bulunmaktadır?

Gezegenimiz dünya evrendeki Samanyolu galaksisinde yer alır. Ay, güneş, gibi gezegenler bu galaksi içinde yer alırlar. Samanyolu galaksisi evrenin küçük bir parçasıdır.

Güneş’in kaç tane gezegeni vardır?

Güneş sisteminde birçok gezegen yer alıyor olmalı. Çünkü Samanyolu Galaksisinde büyük yer kapladığını bu metinden öğrendim. Buna göre bu sistemde çok gezegen yer almalıdır. Dünya ve Ay sadece bunlardan bir kaçıdır. Başka gezegenlerinde olduğu söyleniyor ama ben bilmiyorum.

Evrende mesafeler ne ile ölçülür?

Evrendeki mesafelerin çok geniş olması nedeniyle ışık yılı şeklinde ölçüm yapılır. Normal ölçü birimleri ile bir mesafenin ölçülmesi imkansızdır. Bu nedenle ışığın bir yılda aldığı yol olan ışık yılı ölçümlerde kullanılır. Bir ışık yılı ise 9.5 trilyon km’dir.

Dünyamız ve uzay metnin özeti

Bu metinde uzayın nasıl oluştuğunu ve uzayın yapısında bizim bulunduğumuz galaksi gibi milyarlarca galaksinin yer aldığını öğrendim. Güneş sistemi sadece bu Samanyolu Galaksisinin küçük bir parçasıymış. Evren o kadar büyükmüş ki hala tam olarak keşfedilememiş. Ayrıca genişlemeye sürekli devam ediyormuş.

Dünya’mızı tanıtan bilgilendirici bir metin yazınız

Gezegenimiz dünya Samanyolu Galaksisi içinde yer alan Güneş Sisteminin bir üyesidir. Güneş sisteminin üçüncü büyük gezegeni olup uzaydan incelendiğinde sürekli hareket eden, çevresi bulutlarla kaplı mavi bir gezegendir. Güneşin etrafında belli bir yörüngede hareket eden bir gezegendir.

4.6 milyar yıl önce oluştuğu düşünülen Dünya evrenin küçük bir noktasıdır. Çünkü Dünyanın yeraldığı Samanyolu Galaksisi gibi evrende 6 milyardan fazla galaksi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle gezegenimiz dünya bizim sandığımız gibi büyük ve devasa bir gezegen değildir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.