Dünyamız ve Uzay Temaya Hazırlık Çalışmaları

3. Sınıf Türkçe Dünyamız ve Uzay Temaya hazırlık çalışmaları soruları ve cevapları yer alıyor.

Dünya’nın şekli çevrenizdeki nesnelerden hangilerine benzemektedir?

Dünyanın şekli çevremizde bulunan birçok nesneye benzemektedir. En bilindik örnekler balon ve toptur. Yuvarlak ve küre şeklinde olan herşeyi dünyamızın şekline benzetebiliriz. Örneğin bir portakal yada mandalina dünyanın şekline benzetilebilir. Çünkü her ikisi de üstten basık küre şeklindedir.

Gökyüzü niçin insanlar için her dönemde merak konusu olmuştur?

Geçmişten günümüze kadar insanlar için uzay ve gökyüzü hep ilgi çekici olmuştur. Ulaşılamaz olması ve çok büyük olması bize hep merak konusu olmuştur. Gökyüzündeki yıldızların nasıl gezegenler olduğu, bu gezegenlerde yaşam olup olmadığı sorusu ilgimizi çekmiştir. Bu nedenle her zaman gökyüzü ilgi çekici olmuştur.

dünya ve uzay

Dünyamız uzayda sadece küçük bir noktadır.

Yalnızca bir mevsimin görüldüğü yerde yaşıyor olsaydınız hayatınızda neler değişirdi?

Eğer ben tek bir mevsimin yaşandığı bir bölgede hayatımı sürdürseydim çok farklı bir yaşam tarzım olurdu. Herhalde bu kadar çeşitli kıyafete ihtiyacım olmazdı. Ayrıca bölgede yetişen meyve, sebze gibi türlerin çeşitliliği farklı olurdu.

Dünya’dan başka gezegenlerde de hayat olsaydı hangisinde yaşamak isterdiniz? Niçin?

Bu imkansız gibi ama dünyadan farklı bir gezegende yaşam olsaydı sanırım jüpiterde yaşamak isterdim. Çünkü bu gezegenin görünümü bile çok farklı ve ilgi çekici. Burada nasıl bir yaşam olduğunu bilmek ister ve oraya ayak uydurmayı denerdim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.