Dünyanın 7 harikası

Bu gün hep beraber dünyada eşi benzeri bulunmayan ölmeden önce görülmesi gereken dünyanın 7 harikalarını sizlere tanıtalım.
1- Chichen Itza Piramiti: Yucatan Meksikada bulunan bu piramit mayaların ekonomik ve politik merkezi olarak kullanılan tapınak halindeki bir yapıdır. Piramit maya tapınaklarının en büyüğü olma özelliğiyle beraber aynı zamanda sonuncusudur.

2- Collesseum İtalya: İtalyanın başkenti olan Roma da bulunan bu tarihi mekan aslında bir arenadır. Mö 72 yılllarında yapımına başlanan ancak MS 80 yılında Titus döneminde yapımı tamamlanmıştır.

3- Petra Antik Şehri: Ürdün de bulunan bu antik şehir MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatilerin başkentliğini yapmıştır. MS 400 yıllarında ortadan kaybolan bu şehir 1812 yılında İsviçreli bir gezgin Johann Burkhardt tarafından bulunmuştur.

4- Machu Picchu: Cuzco Peruda bulunan bu şehir 1460-1470 yılları arasında İmparator Pachacutec eski dağ olarak bilinen bölgede bulutların arasında kalan bir şehir inşa ettirmiştir. Şehir İnkalar tarafından çiçek hastalığından dolayı terkedilmiştir. Yüzyıllar sonra Hiram Bingham tarafından yeniden bulunmuştur.

5- Tac Mahal: Hindistan da bulunan Tac mahal 1593- 1666 yılları arasında Agra şehrinde, Jumna Nehri’nin kenarında yaptırılmıştır.

6- Christo Redentor ( İsa Heykeli) Brezilya nın Rio de Jenerio şehrinin dağın alt tarafında bulunan Tijuca Milli Parkı’nda bulunur. 1931 yılında yapılmış ve yüksekliği 33 metredir. 7 temmuz 2007 de dünyanın 7 harikaları arasına seçilmiştir.

7- Çin Seddi: M.Ö.403 M.Ö.221 tarihleri arasında yapılan çin seddi tarihte Türklerin akınlarından korunmak için yapıldığı söylenir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.