Dünyanın atmosferinde kaç çeşit gaz vardır?

Dünyanın atmosferi çeşitli gazlardan meydana gelmektedir. Bu yazımızda atmosferde kaç çeşit gaz vardır bunları inceleyeceğiz. Atmosferde yer alan gazların büyük bir bölümü ve su buharı troposferde yer almaktadır. Atmosferde bulunan gazların cinsleri ve oranları ise şu şekildedir;

Atmosferde %78 oranında azot, %21 oranda oksijen, %1 oranda ise Hidrojen, Helyum, Argon, Kripton, Ksenon ve Neon gibi gazlar bulunmaktadır.

Atmosferde bulunan gazlar içinde sürekli su buharı ve karbondioksit gibi gazlar yer almaktadır. Ayrıca zaman zaman atmosferde ozon ve tozlar da bulunmaktadır.

Su buharı: Atmosferde varlık oranı sürekli değişen gaz türüdür. Su buharı atmosferde yer alarak yer kürenin aşırı soğuması ve ısınmasını engeller. Atmosferdeki karbondioksit ise güneş ışınlarının emilmesini ve saklanmasını sağlar. Atmosferde yer alan CO2 hava sıcaklığını dengeler. Eğer ki karbondioksit artarsa hava sıcaklığı artar. Azalırsa azalır.

Ozon: Ozon ise atmosferde en üst kısımda yer alan ve güneşten gelen ultraviyole ışınları tutarak hayatın üzerinde etkili olan önemli bir gaz türüdür.

Bu yazımızda dünyanın atmosferinde bulunan gazların türü ve çeşitlerini öğrenmiş olduk.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.