Dünyanın bütün canlılara ait olduğunu anlatan kompozisyon

Dünya ne kadar güzel ve eşsiz bir ortam. Ancak bu güzelliğin yalnız bize ait olduğunu düşünür ve öyle yaşarız. Dünyanın üzerinde bitkiler, hayvanlar ve birçok canlı türü yaşamaktadır. Ortak yaşam alanı olan dünya sanki biz insanlara aitmiş gibi davranırız.

Tüm kaynaklarını bilinçsizce tüketir ve onu kirletiriz. Yeşil alanları yok eder küresel ısınmaya neden oluruz. Belki bizler şuan dünyada çok rahat yaşayabiliyoruz ama birçok canlı bizim yaptıklarımızdan etkilenmektedir. Sanmayalım ki bizler için durum her zaman iyi olacak. Küresel ısınmanın etkileri artık dünyada çok daha fazla görülmektedir.

Örneğin kutuplardaki buzullar hızla erimekte ve burada yaşayan canlıların yaşam alanları yok olmaktadır. Kutup ayıları eskiden daha geniş coğrafyalarda yaşarken artık dar bir alanda yaşıyorlar. Buda onların soyunun tükenmesine neden olmakta.

Dünya sanki bizimmiş gibi yaşarken ağaçları ve ormanları yok edip su kaynaklarını kirletiyoruz. Bu sularda yaşayan balıkların diğer canlıların sanki hiç hakları yokmuş gibi. Kesilen ormanlar sadece bizler için değil tüm canlılar için var halbuki. Hepimize oksijen sağlıyorlar, birçok canlıya ev sahipliği yapıyorlar.

Unutmayalım ki dünyadaki tüm canlılar birer sorumluluğa sahipler. Herkesin bir görevi var ve bunun için yaşıyorlar. Onların yaşam alanlarını yok ederek, dünyanın sadece bize ait olduğunu düşünerek geleceğimizi yok ediyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.