Düşündüklerimizi söylemek iyidir söylediklerimizi düşündükten sonra söylemek daha iyidir kompozisyon

Bu günkü yazımızda düşündüklerimizi söylemek iyidir , söylediklerimizi düşündükten sonra söylemek daha iyidir sözüyle ilgili kompozisyon yazısını sizlerle paylaşacağız.

İnsan aklından geçenleri söylemedir fakat bazen düşünmeden konuşmak kişiye ileriki bir boyutta zarar verebilir. Bunun için söylemek istediklerimizi düşündükten sonra söylemek daha doğru olandır. Hem yanlış bir şey söylenmemiş olur , hem de kişi bu durumdan zarar görmez.

İki düşün bir konuş denir ya gerçekten çok doğrudur. Kişi kimi zaman söylemek istediklerini pat diye söyleyiverir. Örneğin; iki arkadaş oyun oynarken biri yanlış bir hamlede bulunarak oyunu kaybetmiştir. Bunun üzerine diğeri de hiç düşünmeden sende çok saf bir insansın insan bu hatayı yapar da oyunda yenilir mi hiç diyerek arkadaşının kalbini kırmıştır. Bu sözler üzerine çok üzülen arkadaşı ağlamaya başlamıştır. Hata ettiğini bir andan düşünmeden konuştuğunu fark eden arkadaşı özür dileyerek arkadaşının gönlünü almayı başarmıştır.

Sonuç olarak kimi zaman söylediklerimize dikkat etmeden konuşuruz. Ama en doğrusu düşünmeden kesinlikle konuşulmamalıdır. Acele söylenen sözler hatalı ve yanlış söylenen sözler olabilir.

(2) Yorum

  1. Bence dünyadaki en önemli sözlerden birisi. İnsan söyleyeceklerini çok iyi bir şekilde düşündükten sonra söylemelidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.