düşünme ve düşündüğünü ifade etme özgürlüğü neden önemlidir

Yaşadığımız toplumda her birey düşünce özgürlüğüne ve düşündüğünü ifade etme hakkına sahiptir. İnsan haklarımızdan biri olan düşünme ne yazık ki dünyanın bir çok yerinde baskı altındadır. Bireylerin fikirleri ve görüşlerinin ifade edilmesi bir suç olarak kabul edildiği ülkelerde bulunmaktadır.

Oysa ki kişilerin düşünüp ve bunları ifade etmesi toplumlar için zenginliktir. Çünkü her birey farklı düşünebilir yeni fikirler ortaya koyabilir. Bizim göremediğimiz bir ayrıntıyı başka biri görüp ortaya çıkarabilir. Yapılması gereken hizmetlerin hepsini bizler göremeyiz önemli olan başka fikirlerinde konuya bakması ve ayrıntıları yakalamasıdır.

Örneğin meclisimizi düşünelim. Vaktinde Atatürk siyasi partiler kurdurmuş ve meclis çatısı altında toplamıştır. Bugünde meclisimizde birçok parti bulunmaktadır. Sonuç olarak bundaki esas amaç yeni fikirlerin ortaya çıkarılması amacıdır.

Ne kadar fazla birey bir konu hakkında düşünür ve fikirlerini sunarsa emin olun o konuya dair önemli çözüm yolları elde edilir. Düşünce farklı zenginlik ve kültürleri oluşturur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.