Duygularımızın Yansıması Dün Bugün Yarın

Hayat Bilgisi dersi için Dün, Bugün, Yarın ünitesinde yer alan Duygularımızın yansıması konusunda yer alan tüm sorular ve cevapları.

  1. Duygularınızdaki değişime göre el, kol hareketlerinizin, yüz ifadelerinizin ve beden duruşunuzun nasıl değiştiğini açıklayınız
  2. Çeşitli olaylar karşısında arkadaşlarınızı gözlemleyiniz. Duygularındaki değişimin yüzlerine ve bedenlerine nasıl yansıyor.

Duygularınızdaki değişime göre el, kol hareketlerinizin, yüz ifadelerinizin ve beden duruşunuzun nasıl değiştiğini açıklayınız

Tüm canlılar gibi biz insanlarında duygularına göre bedensel hareketlerinde farklılık görülmektedir. Yaşadığımız duyguya göre el ve kollarımızla, yüz ifadelerim değişiklik gösterirler. Örneğin çok korktuğumuzda gözlerimiz fırlayacakmış gibi olur göz bebeklerimiz büyür. Heyecanlandığımızda ise el ve kol hareketi yaparız.

Çeşitli olaylar karşısında arkadaşlarınızı gözlemleyiniz. Duygularındaki değişimin yüzlerine ve bedenlerine nasıl yansıyor.

Arkadaşlarıma baktığımda yine bendeki tepkileri onlarda da görüyorum. Örnek olarak onlar çok mutlu olduklarında yüzlerinde gülümseme oluyor. Yada bir hata yaptıklarında, utandıkları zaman yüzleri kızarıyor. Sanırım bu duygu ile verilen tepkiler hepimiz için ortak. Tek farkımız ne kadar belli ettiğimizdir.

Aşağıdaki durumlarda nasıl davranırsınız? Kendinizi ve arkadaşlarınızı gözlemleyiniz. Yüzünüzde ve bedeninizde nasıl değişiklikler olur? Açıklayınız. Yüz şekillerini basit çizimlerle gösteriniz.

Tüylerim diken diken olur. Kalp atışlarım hızlanır ve göz bebeklerim büyür. korku
Mutlu oluruz ve yüzümüz güler. Ellerimizi açar birine sarılırız.sevinç
Mutsuz oluruz. Gözlerimiz dolar ve dudaklarımız bükülür. üzüntü
Heyecanlandığımızda şaşkın bir yüz ifadesi alırız. Elimiz ayağımız birbirine dolaşır.heyecan

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.