Düzlem ve Düzlemsel Şekil Denildiğinde Ne Anlıyorsunuz

Düzlem ve düzlemsel şekil aklınızda ne gibi çağrışımlar yapıyor ve bunları duyduğunuzda ne anlıyorsunuz. Çevremizin dümdüz olduğunu ve herhangi bir eğim yada yükseklik olmadığını düşünün. İşte bu duruma düzlem adı verilir. Matematiksel anlamı ise eni ve boyu olan fakat kalınlığı ve genişliği olmayan sonsuza kadar giden bölgeye düzlem adı verilir.

Düzlemsel şekil ise akıllara kare, dikdörtgen, üçgen gibi çeşitli şekiller gelir. Düzlemin şekil verilmiş haline düzlemsel şekil denir. Düzlemin birçok noktadan birleştirilip şekil verilmesiyle düzlemsel şekil meydana gelir. Düzlemsel şekillere örnek olarak doğru, beşgen, altıgen, yamuk, çokgenler, daire, gibi birçok geometrik şekil verilebilir.

Düzlemsel şekil ve düzlem arasındaki ilişki sadece noktaların birleşmesidir. Eğer bir düzlem belirli noktalardan şekil verilerek sınırlanırsa düzlemsel şekile dönüşür. Herhangi bir sınırı ve birleşim noktası olmayan şekiller ise düzlem olarak adlandrılır.

Çeşitli kaynakları inceleyerek elde ettiğim bilgiler sonucunda düzlem ve düzlemsel şekil hakkında yazılabilecekler bunlardır. Umarım işinize yarar iyi ödevler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.