Eczaneler Ürünleri Nereden Temin Eder

Bildiğiniz gibi eczaneler sağlığımıza iyi gelecek ilaçları satan işyeri ve esnaflardır. Hiç düşündünüz mü eczaneler bu ilaçları nereden temin ediyor ve bu eczanelere ilaç nereden geliyor. Şimdi bir ilacın bize ulaşıncaya kadar geçirdiği yolculuk serüvenini yakından inceleyelim.

Öncelikle ilacın içerisindeki kimyasallar küçük miktarlarda bir araya getirilip labratuar ortamında oluşturulur. Burada test edilen ilaçlar tedavi etkisi gösteriyorsa ve insan sağlığına zararlı değilse fabrikasyon ortamında seri üretime geçer. Tabi ki fabrika ortamında üretime geçmeden önce sağlık örgütlerinden her türlü sertifikayı almakla yükümlüdürler. Fabrikalarda üretilen ilaçlar ithalatçı firmalara dağıtılarak ecza depolarına ulaştırılır. Ancak ithalatçı firmalar bağlı oldukları ülkelerin sağlık bakanlıklarından onay almalıdırlar.
eczane
Eczaneler ise ihtiyacı olan ilaçları bu ecza depolarından belirli kotalara uygun olarak temin ederek raflarına yerleştirir. Çeşitli hastanelerde doktor kontrolüne giren hastalar ise ellerindeki reçeteyle bu ilaçları almak üzere eczanelere gider. Reçeteye göre ilaçları veren eczacı bu şekilde hasta ile ilacı buluşturur. Görmüş olduğunuz gibi eczanelerde bulunan ürünlerin yolculuk hikayesi bir hayli uzundur. Şema olarak aşağıdaki şekilde gösterilebilir.

Labratuar==>Sağlık Örgütleri==>Fabrika==>İthalatçı==>Ülkenin Sağlık Bakanlığı==>İlaç Dağıtım Firmaları==>Eczane==>Hasta

Hiçbir eczane ülkemizin sağlık bakanlığının izin vermediği ürün ve ilaçları satamaz. Yasal yükümlülükler gereği ülkemizde doktor tavsiyesi olmadan ve reçetesiz ilaç satımı yasaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.