Ege bölgesinde oynanan halk oyunu

Ege Bölgesi oyunlarının konusu geçtiğinde akıllara ilk düşen Zeybek olur. Zeybekler; mert, cesur, atılgan, mazluma dost, haksızlığa gelemeyen kimselerdir. Zeybekler ayrıca Kurtuluş savaşında da üstün görevlerde bulunmuşlardır.

Zeybek; oyunları mertlik, yiğitlik ve gururun temsili olmuştur. Bu oyunlar kahramanlık öykülerini kapsar ve gösterişi ve etkileyiciliğiyle izleyenlerin üstünde bir büyü bırakır. Bu oyunda esas tutulan şahin ve kartalın hareketleridir. Kolların koltuk altlarına kadar çekilip ardından kaldırılması, ayak çekerken başın biraz öne eğilmesi, otururken göğe doğru keskin bir bakış atılması tamamen kartaldan ilham alınarak oynandığının göstergesidir.

untitled

Ege bölgesine ait bir oyun türüdür. Fakat yalnızca orada değil batı Anadolu’nun çoğu kesiminde Zeybek türündeki oyunlar oynanmaktadır. Afyon, Antalya, Isparta, Burdur, Sakarya çizgisinin batı tarafında kalan illerimizde oldukça yaygındır.

Zeybek oyununun kadınların oynadığı şekline Kadın Zeybek, erkeklerin oynadığı şekline ise Erkek Zeybek denir. Kadınlar erkeklere göre daha kıvrak oynar.

Zeybeğin diğer halk oyunlarına nazaran en önemli özelliği tek başına serbestçe oynanabilmesidir. Eğer oyun çok kişi ile oynansaydı bir uyum zorluğu çekilirdi. Zeybek çoklu oynanacaksa, kişiler daire şeklini alır. Zeybeği oynayan kişi oyun figürlerine bağlı kalır ancak birazda içinden geldiği gibi de davranabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.